Örümcek Ağının Geometrik Özellikleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Elfida tarafından 1 Haz 2011 tarihinde açılan konu

  1. Örümcek ağının özellikleri
    Örümcek ağı geometrik özellikler

    Örümcek ağının çok özel nitelikleri olan sağlamlık ve esneklik bugüne kadar taklit edilemedi. Aynı çaptaki bir çelik telden iki kat daha güçlü olan bu doku ne kadar çekilirse çekilsin orijinal durumuna dönecek kadar esnektir. Örümcek ağının esneme kapasitesi yatay olarak üretilmiş en iyi telin neredeyse dört katı kadardır.

    Örümcek ilk olarak arka kısımlardan bir ipek lif salarak bunun rüzgarda uçup bir yere takılmasını bekler. Bu ipek lif köprü görevini gören bir hat oluşturur. Örümcek daha sonra normal olarak dikey doğrultuda bitkilerin arasına ya da toprağa iner ve ipek teli bir Y şekli oluşturacak şekilde sabitleştirir. Ortaya çıkan bu Y şekli ağın temelidir. Ağın merkezi Y şeklini üç kolunun birleştiği yerde olacaktır.

    Daha sonra sırayı, her biri merkeze tutturulmuş kendi radyal (merkezden dışa doğru) tellerine sahip olan dış çerçeve telleri alır. Örümcek geri kalan yarıçapları doldurmak için devam eder. Bu yarıçaplar her zaman, ilk açının bitişiğinde sabit bir açı ile döşenir. Merkez üzerinde bir iki fazla dönüşten sonra, örümcek çerçeve yönünde hareket ederek geçici sarmala başlar. Bu işi tamamladığında geri dönüp içe doğru ilerlerken, geçici sarmalı yarıçaplar arasında geçiş için kullanarak yapışkan olan kalıcı sarmalı döşer.