Orucun Zararları

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 26 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Orucun Zararları Varmı  Orucun Zararları Nelerdir


  Oruç tutmanın insan bedenine sayılamayacak kadar çok faydası olduğunu tıp uzmanları ilmi delilleriyle ortaya koymaktadır. Hatta gayr-ı müslim bilim adamları bile bu gerçeği açıkca söylemekten çekinmiyorlar.

  Hiç kimse oruç tutmanın zararlı olduğu iddiasında bulunamaz.

  Hiçbir ibadetin insana zararı olmaz. Zaten ibâdetler insanın faydasınadır. İslâmın beş şartından biri olan oruç da mide rahatsızlığına ve diğer rahatsızlıklara sebep olmaz. Bil'akis mîdeye diğer organlarımıza sağlık açısından çok faydalıdır. Bu husûs, bugünkü modern tıp mütehassısları tarafından, açık ve kesin bir şekilde isbât edilmiştir. İlmin yeni bulduğu bu tespiti, Peygamber efendimiz, Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz hadîs-i şerîfi ile bindörtyüz sene önce bildirmişti.

  Midesinden rahatsız olan kimse, hâmile kadın, süt veren kadın ve hastalığının artacağından korkan kimse, harp eden asker ve seferi, yani yolculuğa çıkan yolcular oruç tutmayabilirler.

  Oruç, bir sene boyunca durmadan çalışan mîde ile berâber bütün sindirim sisteminin istirahate sevkedilmesi ve insan vücudunun dinlenmeye tâbi tutulmasıdır. Böylece, sindirim sistemi dinlendirilmiş olur.

  İnsanlarda en çok görülen rahatsızlık, hazım, sindirim bozukluğudur. Sindirim bozukluğu şişmanlık, kalb ve damar hastalıklarına, şeker hastalığına ve tansiyon yüksekliği vs. gibi birçok hastalıklara sebep olmaktadır. Oruç, bütün bu hastalıklara karşı koruyuculuk vazifesi yaptığı gibi, bir de tedâvî vâsıtasıdır. Bugün birçok hastalıktan kurtulmak için, perhiz lazım olduğu herkesçe bilinmektedir.