Orucun Yükümlülük Şartları Nelerdir

'Sorularla İslamiyet' forumunda zamaneanne tarafından 26 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Orucun Yükümlülük Şartları

  Orucun Yükümlülük Şartları Hakkında Bilgi


  Bir kimsenin oruç için yükümlü sayılası için aşağıdaki şartları sağlaması gereklidir.

  Fıkıh literatürün-de bu şartlar, orucun vücûb şartları" olarak da anılır. Namaz mükellefiyeti için gerekli olan şartlar yani Müslümanlık, ergenlik (bulûğ) ve belli bir aklî olgunluk düzeyinde olmak (akıl), oruç için de gerekli ve geçerlidir.

  Genel vücûb şartları yanında kişinin ayrıca oruç tutmaya güç yetirecek durumda olması ve yolcu olmaması da şarttır. Bu şartlar orucun edasının vâciplik şartları olarak da adlandırılır. Oruç bahsinin başında zikrettiğimiz âyetin belirttiğine göre, hasta ve yolcu olan kişiler isterlerse oruç tutmayabilirler. Fakat tutmadıkları oruçları normal duruma döndükten sonra kazâ ederler. Hasta için normal durum iyileşmek, yolcu için ise, yolculuğun bitmesidir (ikamet). Oruç tuttuğu takdirde kendisinin veya çocuğunun zarar görmesi muhtemel olan gebe veya emzikli kadınlar da oruç tutmayabilirler. Hatta zarar görme ihtimali kuvvetli ise tutmamaları gerekir. Durumları normale döndüğünde tutamadıkları oruçları kazâ ederler.

  Ergenlik yaşına gelmeyenler ibadetlerle yükümlü olmamakla birlikte, alıştırmak ve ısındırmak maksadıyla, aile büyükleri onlara ara ara namaz kılmalarını ve oruç tutmalarını söyleyebilir. Peygamberimiz, yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir. Bedenî durumları dikkate alınmak şartıyla çocukların 8-9 yaşlarından itibaren oruca alıştırılmaları da uygundur.
   


Similar Threads: Orucun Yükümlülük
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Ramazanda bozulan bir orucun güne gün tutulması 14 Haziran 2015
Sorularla İslamiyet Şevval Ayı Orucuna Nasıl Niyet Edilir 18 Ağustos 2013
Sorularla İslamiyet Keffaret orucuna hergün niyet gerekir mi? 12 Ağustos 2013
Sorularla İslamiyet Kaza Orucuna Niyet Nasıl Edilir 12 Ağustos 2013
Sorularla İslamiyet Ramazan Orucuna Nasıl Niyet Edilir 25 Temmuz 2013