Orucun Farzları ve Sünnetleri

'Sorularla İslamiyet' forumunda Merve tarafından 12 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Orucun Farz ve Sünnetleri

  Orucun Farzları ve Sünnetleri Nelerdir

  İslâmın beş şartından dördüncüsü, mübârek Ramazan ayında, hergün oruç tutmaktır. Oruç, hicretten onsekiz ay sonra, Şabân ayının onuncu günü, Bedr gazâsından bir ay evvel farz oldu. Ramazan, yanmak demektir. Çünkü, bu ayda oruç tutan ve tevbe edenlerin günâhları yanar, yok olur. Ramazanda oruç tutmak akıl bâlig olan her müslümana farzdır.

  Orucun Farzları
  - Niyet etmek,
  - Niyeti ilk ve son vakitleri arasında yapmak,
  - Fecr-i sâdık, yanî tan yeri ağarmasından, güneşin batmasına kadar olan zaman [yanî şerî gündüz] içinde, orucu bozan şeylerden sakınmaktır.

  Ramazanın girişi
  Hadîs-i Şerîfte, (Ayı görünce oruç tutunuz! Tekrar görünce, orucu bırakınız!) buyuruldu. Bu emre göre, Ramazan ayı, hilâlin [yeni ayın] görülmesi ile başlar. Hilâli görmeden önce yapılan hesâb ile, takvîm ile başlamak câiz olmaz.

  Şabân ayının otuzuncu gecesi, güneş gurûb edince, hilâli aramak vâcib-i kifâyedir. Oruç, fecrin ağarmasından, güneş batıncaya kadar, yemeyi, içmeyi ve cimâı terketmektir.

  Orucun niyet vakti
  Bir gün evvel güneş batmasından, oruç günü (Dahve-i kübrâ)ya kadar, Ramazan orucuna kalb ile niyet etmek de farzdır. Belli gün olan adak orucunun ve nâfile orucun niyet zamanı da böyledir.

  Hergün ayrı niyet etmek lâzımdır. Ramazan orucuna niyet ederken, Ramazan demeyip, yalnız oruç demek veya nâfile oruç demek de câizdir. Dahve-i kübrâ vakti, oruç müddetinin yanî şerî gündüz müddetinin yarısıdır ki, zevâl vaktinden öncedir.

  Fecr, yanî imsâk vaktinden evvel niyet ederken, (Niyet ettim, yarın oruç tutmaya) denir. İmsâktan sonra niyet ederken, (bugün oruç tutmaya) denir. Ramazan-ı Şerîf orucu, her müslümana farz olduğu gibi, tutamayanların kazâ etmeleri de farzdır. Kaza ve kefaret orucuna ve muayyen olmayan adak oruçlarına fecrden sonra niyet edilemez.  alıntı
   


Similar Threads: Orucun Farzları
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Orucun Farzları Nelerdir kısaca 12 Temmuz 2012
Sorularla İslamiyet Orucun Farzları Kaçtır 12 Temmuz 2012
Sorularla İslamiyet Orucun farzları nedir 17 Temmuz 2011
Sorularla İslamiyet Ramazanda bozulan bir orucun güne gün tutulması 14 Haziran 2015
Sorularla İslamiyet Şevval Ayı Orucuna Nasıl Niyet Edilir 18 Ağustos 2013