Orucun Bize Faydaları Nelerdir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 6 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?


  Oruç tutmanın bizlere birçok faydası bulunmaktadır oruç tutmanın maddi ve manevi faydaları vardır.Bu faydalardan bilmemiz gerekenlerin en başında gelenlerden bazıları şöyledir;

  Oruç İnsan nefsinin aşırı isteklerine ve ihtiraslarına engel olmasına yardımcı olur.Oruç tutan insanların Daha sabırlı ve daha metin oldukları görülür.

  Peygamber Efendimiz s.a.v Oruç tutmak sabrın yarısıdır. buyurmuştur ve aynı zamanda: Sabır imanın yarısıdır. hadis-i şerifleriyle orucun, imanın dörtte biri olduğu sabit olmuştur.

  Senenin diğer aylarında devamlı çalışan ve yorulan mide oruç aracılığıyla dinlenme imkanı bulur. Oruç, toplumun ahlâki hayatını değiştirir, iyiye ve güzele götürür.

  Ayrıca oruö tutmak sayesinde zengin insanlar fakir ve yoksul kişilerin durumlarını çok daha iyi anlamaya başlarlar.. Oruç tutmak bireyler arasında yardımlaşma, acıma, şefkat ve merhamet duygularını geliştirir.Oruç tutmak İlahi bir emir olduğu için ramazan ayında kendisine helal olan şeyleri yapmayan kimse haramlara hiç yaklaşmaz.

  Oruç tutan bir kişi ramazan ayının faziletine inanarak ve mükafatini Allah'dan umarak orucunu tutarsa gecmiş bütün günahları affolunur bağışlanır.