orucu geç açmak caizmidir

'Sorularla İslamiyet' forumunda bynness tarafından 24 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. İftarı geç açmak caizmidir?

  Bir iş sebebiyle iftarı ne kadar geciktirmek caiz olur?

  Akşam vaktinin girdiği kesin olarak biliniyorsa, önce hurma, su gibi bir şey ile oruç açılır sonra namaz kılınır. Yemeği tezce yiyip sonra namaz kılmak da caizdir. Ancak iftar sofrasında çeşitli yemekler olduğu için, akşam namazı gecikebilir. Namaz mekruh vakte kalabilir. Bu bakımdan önce namazı kılmak ve sonra yavaş yavaş yemeği yemek daha uygun olur. Vaktin girdiği kesin belli değilse, önce namazı kılmak gerekir. Daha sonra vaktin girmediği anlaşılırsa, namazı iade etmek mümkündür. Fakat vakit girmeden oruç açılırsa, oruç bozulmuş olur. O anda telafisi de mümkün olmaz.

  Hadis-i şerifte, (İftarı acele edin) buyuruldu. (Hakim)
  Acelenin son vaktinin, muteber kitaplarda, yıldızlar görününceye kadar olduğu bildiriliyor. Bu da takriben akşam vakti girdikten yarım saat sonradır. Hadis-i şerifte, (Yıldızlar görünmeden iftar eden, sünnetimle amel etmiş olur) buyuruldu. (İbni Hibban)

  Güneşin battığı iyi anlaşılınca, önce Euzü ve Besmele okuyup, (Allahümme yâ vâsi'al-magfireh igfirli ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminine vel müminât yevme yekûmülhisâb) denir. (Ey mağfireti çok geniş olan Allahım! Kıyamette günü hesaba çekilirken, beni, ana babamı, hocamı, erkek ve kadın, bütün müminleri affet!) demektir.

  Bir iki lokma iftarlık yiyip, (Zehebezzama' vebtelletil-urûk ve sebetel-ecr inşâallahü teâlâ) denir ve yemeğe başlanır. Bu iftar duasının manası ise, (Açlık bitti. Damarlarımızın suya kavuşma vakti geldi. İnşallah sevab hasıl oldu) demektir.

  Ramazanda, şöyle dua da edilir:
  Ya Rabbi, Ramazan-ı şerifin şefaatine nail eyle! Ramazan-ı şerifte af ve mağfiret eylediğin ve Cehennemden azat eylediğin kulların arasına bizleri de dahil eyle!
   


Similar Threads: orucu geç
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Kadir Gecesinin Orucu Ne Zaman Tutulur 9 Ağustos 2012
Sorularla İslamiyet Şevval Orucu Borç Yerine Geçermi 18 Temmuz 2012
Sorularla İslamiyet Orucun Geçerlilik Şartları 16 Temmuz 2012
Sorularla İslamiyet Berat Gecesi Orucu 2 Temmuz 2012
Sorularla İslamiyet Orucun aksamaması için adet geciktirici kullanılabilir mi 7 Ağustos 2011