Orucu Bozan Haller Neler?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 5 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Orucu bozan şeyler nelerdir?  Orucu bozan haller neler kısaca bu konu hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum arkadaşlar.Gerçi bir çoğumuz bunu biliyor olsakta yinede bir gözden geç,rmemizde yarar olduğunu düşünüyorum.

  Oruçlu kişinin kasten bilerek yiyip içmesi ve oruca aykırı olan işleri yapması orucu bozar.Unutarak bir şey yemek ve içmek veya cinsel ilişkide bulunmak orucu bozmaz.Oruçlu olduğu halde yemek yiyen kimseye Sen oruçlusun denildiği halde, hiç aldırış etmeyerek yemesine devam etse, sahih olan görüşe göre, orucu bozulur ve ona kaza gerekir.Yanlışlıkla yiyip içmek de orucu bozan hallerdendir.

  Orucu Bozup Kaza ve Keffareti Gerektiren Şeyler Oruçlu olduğunu bilerek yemek ve içmek (yenilip içilen şey ister gıda, ister ilâç olsun.Oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkide bulunmak.

  Karı-kocadan biri ötekine zorla cinsel ilişkide bulunduğu takdirde zorla ilişkide bulunana kaza ve keffaret, kendisine zorla ilişkide bulunulan kişiye de kaza lâzım gelir.

  Ağzına giren yağmur, kar ve doluyu kendi isteğiyle yutmak.Sigara içmek, öd ağacı veya anber ile tütsülenip dumanını içeri çekmek.Enfiye çekmek. Buğday ve arpa tanesi yutmak.

  Dışardan bir susam tanesi kadar bir şeyi alıp yutmak. Yenmesi alışılmış olan çamur, kil ve kömür gibi şeyleri yemek. (Bazı kimseler bunları severek yerler.Az miktarda tuz yemek. Karısının veya sevdiği bir kimsenin tükürüğünü yutmak. Kan aldırdıktan veya sadece karısını öptükten sonra orucu bozulduğu kanaatiyle bile bile orucunu bozmak.

  Ramazan ayında niyet ederek oruca başlayan kimse, saydığımız şeylerden birini bilerek ve özürsüz olarak yaparsa orucu bozulmuş olur. Bozulan bu orucu kaza etmesi ve kasten bozduğu için de keffaret tutması gerekir.