Oruçluyken Susamamak İçin Ne Yapmalı

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 11 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


  1. Oruçluyken Susamamak İçin Ne Yapmak Gerekir?
    Uzun yaz günlerine denk gelen Ramazan ayının en zor kısmı oruçluyken susamak olsa gerek.İnsanlar açlığa bir nebze dayanıyor fakat susuzluk başka bir şey Allahım kimseyi susuzlukla terbiye etmesin.Oruç tutan kişilerin oruçluyken susamamaları için sahura kadar azar azar sıvı gıdalar tüketmeleri gerekmektedir.

    Sahurda ne kadar çok yenilir içilirse, gün içinde o kadar az acıkılır, susanır anlayışı yanlış bir anlayıştır.Oruç tutulan gün boyunca susamamak için genel olarak sahurda ya da iftarda, kısa süre içinde yoğun bir şekilde su içilmeye çalışılır.Sahurda bu şekilde aniden yoğun miktarda sıvı alımı vücudumuzda tıpkı bir anda aşırı yemek yemenin yaptığı etkiye benzer bir etki oluşturmaktadır.

    Oruçluyken susamamak için sahurda oldukça hafif gıdalar tercih edilmeli.Oruç boyunda aşırı terliyor ve çok susuyorsanız sahurda hafif gıdalar tüketin.Aşırı yememeye de özen göstermemiz gerekiyor. Kavurma ve kızartma türü gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor tuzlu ve çok şekerli gıdalara sofranızda yer vermeyin.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/orucken-susamamak-icin-neyapmali-65694.jpg]orucken-susamamak-icin-neyapmali-65694[/IMGALT]