Oruçluyken Spor Yapılır mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 13 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


  1. Oruçluyken Spor Yapmak


    Ramazan ayında gündüzleri oruç olmamız nedneiyle günlük alışkanlıklarımıızn bazılarındna vazgeçiyoruz.Bu alışkanlıklardan biride spor yapmak oruçluyken spor yapılmayacğını düşndüğümüz için spor yamayı bırakıyoruz bir ay ara vermiş oluyoruz.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/orucluyken-spor-yapilirmi-61749.jpg]orucluyken-spor-yapilirmi-61749[/IMGALT]

    Bu konuda uzmanların görüşleri şöyle;Oruç tutan insanların spor yaparken hissettikleri fiziklsel ruhsal yorgunluklarının sebeblerinin araştırılması ve bulunması gerekmekte.

    Özellikle sıcak havalarda güneş altında spor yapmaktan kaçınılması gerekiyor.Orucun ileri saatlerinde zayıflayan enerji depolarının sıcak havalarda aşırı terleme nedeniyle vücudun dengesinin bozulmasına neden oluyor.Spor yapmak isteyenlerin akşam saatlerinde iftardan sonra hafif sporlar yapabilirler. Özellikle yürüyüş en iyi spor aktivitesi olarak biliniyor.İftardan sonra yapacağınız kısa bir yürüyüş günlük spor ihtiyacınızı karşılamaznıza yardımcı olacaktır.Ayrı bir sağlık sorununuz yoksa Ramazan ayı süresince hafif sporlar yapabilirsiniz.