Oruçluyken Fazla Uyumayın

'Sağlık Rehberi' forumunda Masal tarafından 4 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Beslenme ve Diyet Uzmanları Ramazan Ayında fazla uyumanın sonucu alacağınız kilolarla ilgili uyarıyor.

  Çoğumuz vakit geçsin diye geç saatlere kadar uyumayı tercih ederiz. Bir de üstüne açlık ve susuzluk eklenince başımızı yastıktan kaldırmak istemeyiz. Ramazanda 16 saat aç kalan vücudumuz sonucu yavaşlayan metobolizmamız ve öğün sayısının 2ye düşmesi sonucu kilo almak kaçınılmaz oluyor. Uzmanlar fazlaca uyumanın metobolizmamızın daha da yavaşlamasına neden olarak kilo alma konusunda uyarıyor.

  Ayrıca Ramazan ayını zayıflamak için fırsat olarak görerek yalnızca iftarda bir şeyler tüketip, sahura kalkmadan oruç tutmak, bilinenin aksine kilo vermek yerine kilo bile aldırabilir. Vücut, yeterince besin alınamadığı durumlarda az ile yetinmeye başlamakta; bir bakıma kendini kıtlıkta gibi algılayıp, iftarda biraz fazla kaçırıldığında ise depolama yoluna başvurmaktadır. Metabolizma hızının ramazan ayında yavaşlaması, iftar ve sahur vakitlerinin günün daha az hareket edilen zamanlarına denk gelmesi ve kan şekeri düşüşüne bağlı olarak tatlı isteğinin artması ve yetersiz su tüketimi genellikle bu dönemde ağırlık artışına neden olmaktadır.
   
 2. Cevap: Oruçluyken Fazla Uyumayın


  Bun öğrendiğim iyi oldu süper ben az uyuyorum bilindiği gibi demekki doğru yoldayım :)

  Bende küçük bir bilgi paylaşayım bu konuyla ilgili

  Ayrıca şuda var Ramazan Ayı'nı zayıflamak için fırsat olarak görürseiz ve yalnızca iftarda bir şeyler tüketirseniz, sahura kalkmadan oruç tutmanız, bilinenin aksine kilo vermek yerine kilo bile aldırabilir.:f20:

  Vücut, yeterince besin alınamadığı durumlarda az ile yetinmeye başlamakta, bir bakıma kendini kıtlıkta gibi algılayıp, iftarda biraz fazla kaçırıldığında ise depolama yoluna başvurmaktadır.
   
  Son düzenleme: 4 Ağu 2012
 3. Cevap: Oruçluyken Fazla Uyumayın

  Evet oruçlu olduğumuz zamanlarda metobolizmamız yavaşladığı için iftarda tatlı ve yağlı yediklerimizi vüvut direk depo ediyor. Bu da vücutta yağlanmaya neden oluyor. :f63: