Oruçluyken denize girilir mi?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Burcu tarafından 13 Haz 2015 tarihinde açılan konu

  1. Oruçlu bir insanın neler yapması ya da neler yapmaması gerektiği açıkça belirtilmektedir. Buna rağmen merak edilen bazı sorular da yok değildir. Bunlardan bir tanesi de oruçlu iken denize girilir mi? Denize girmek orucumuzu bozar ya da sakatlar mı?
    deniz.
    burada vereceğimiz cevaplar din alimlerinin açıklamalarından yola çıkılarak hazırlanmıştır. Oruçluyken denize girilir mi sorusuna din alimlerinin cevabı şu şekilde olmaktadır: " Oruçluyken denize girmenin her hangi bir sakıncası yoktur. Dinen sakıncalı bir durum değildir. Serinlemek amacıyla ya da farklı bir amaçtan dolayı oruçlu kimse denize, havuza, nehire, dereye girebilir. Burada dikkat edilmesi gereken iki husus vardır. Bunlardan bir tanesi denize gireceğiniz kıyafete dikkat etmenin gerekliliği diğeri ise ağız ve buruna kesinlikle su kaçmamasına dikkat edilmesidir."

    Oruç tutmak bir ibadettir ve ibadet yapan bir kimsenin kıyafetine dikkat etmesi gerekir. Eğer oruçluyken denize girmeyi düşünüyorsanız kıyafetinizin de ibadetinize uygun olmasına özen göstermeniz gerekir.