Oruçluyken abdest alma ağza su alma

'Dini Bilgiler' forumunda Burcu tarafından 27 May 2015 tarihinde açılan konu

 1. Oruç tutmanın insan üzerinde büyük bir sorumluluğu vardır. Hal ve hareketlere, konuşmalara hatta ve hatta aklımızdan geçenlere bile dikkat etmemiz gerekir. Ancak biz ne kadar dikkat edersek edelim Şeytan'da boş durmuyor ve çeşitli şekillerde bizi şüpheye düşürmeyi başarıyor.

  Oruçlu bir kimsenin en çok rahatsız olduğu ve şüpheye düştüğü konulardan birisi "Oruçken alınan namaz abdestlerinde ağıza ve buruna su vermek"tir. Abdest alırken ağza ve burna aşırıya kaçmadan su vermek gerekir. Bilindiği gibi ağza-burna su vermek abdestin farzlarından değil sünnetlerinden birisidir. Ancak Peygamber Efendimiz (s.a.v) oruçluyken dahi abdestinde ağzına ve burnuna su veriyordu. Bu esnada bilmeden, istemeden yani kazara boğaza su kaçarsa oruç zarar görmüyor ve kazası gerekmiyor. Nasıl ki oruçta unutarak su içmek orucu sakatlamıyor ise bu durumda aynı hükümdedir. Yani unutmak ve kaza bir tutulmuş ve bu gibi durumlarda orucun kazasına gerek görülmemiştir.

  Şayet sıcak yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında susuzluğu gidermek amacıyla bilerek ve isteyerek abdest alırken su yutulursa oruç bozulur.
  abdest.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 May 2015
Yükleniyor...