Oruçlu iken diş fırçalamak orucu bozar mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Habibe tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Oruçlu iken diş fırçalamak orucu bozar mı?
  [​IMG]

  11 ayın sultanı Ramazan geldi… Ramazan ayının gelmesiyle birlikte de akıllarda ki soru işaretleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Her kafadan bir ses çıkınca bizde bazı konularda aceba bu işin doğrusu nedir diye araştırmalara başladık.

  işte en çok merak edilen konulardan bir tanesi Oruçlu iken diş fırçalamak orucu bozar mı? Dinimiz o kadar hassas ki yanlış birşey yapmamak için en doğrusu nedir diye araştırdık. Aceba Ramazan ayında oruçluyken diş fırçalanır mı yoksa orucumuzu açınca mı fırçalamalıyız dişlerimizi?

  Bilindiği gibi gargara yapmak orucu bozmuyor. Mideye su inmediği sürece ortada bir tehlike yok. Ancak dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı yıkarken su yutmamaya dikkat etmeniz gerekir. Yanlışlıkla dahi olsa bir miktar su yutarsanız orucunuz malesef bozuluyor.

  Diğer bir konu kullandığımız diş macunlarının tadını da yutmamaya özen göstermeliyiz. Bu nasıl olacak dediğinizi tahmin ediyorum. Kullanılan diş macunları farklı tatlara sahiptir. Diş fırçalarken bu tadın da yanlışlıkla yutulmaması gerekiyor.

  Görüldüğü gibi diş macununun, misvak parçalarının veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Mideye tadın ve suyun kaçmamasına özen gösterildikten sonra diş fırçalamanın her hangi bir sakıncası yok. Ama zor kontrol edilebilir bir durum olduğu için sahurda ezan okunmadan önce ve iftardan sonra diş fırçalamak daha mantıklı bir durum gibi geliyor.
   


Similar Threads: Oruçlu iken
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Oruçlu iken havuza girilirmi? 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Oruçlu iken hacamat yapılır mı? 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Oruçlu iken boy abdesti alınır mı? 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Oruçlu iken eşini öpmek orucu bozar mı? 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Oruçlu iken jinekolojik muayene orucu bozar mı? 16 Mayıs 2016