Oruç tutmayı kolaylaştıran ipuçları

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 10 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Oruç tutmayı kolaylaştıran yollar


  Oruç tutmayı kolaşlaştıran yollar varmı bilemiyorum ama en azından daha rahat bir oruç tutmak için yapmammız gereken şeyler var.Ramazan ayının kavurucu yaz sıcaklarına denk gelmesi nedeniyle sağlıklı bir şekilde oruç tutmak büyük önem taşımaktadır.

  Sahur sofranızda tüketeceğiniz besinlerin midenizde uzun süre kalması ve tok tutması için posalı besinler olması gerekiyor.Bol sebze tüketilmelidir posa tüketimini artırmak için ayrıca çiğ sebzeler tüketebilir, tam tahıllı ekmekleri tercih edebilir, yaptığınız omletlere çeşitli sebzelerle renklendirebilirsiniz.

  Çok sıcak olan havalar nedeniyle karşılaşacağınız sağlık sorunlarını önlemek için bol sıvı tüketilmesi gerekiyor.Özellikle sahurda su, komposto, hafif tuzlu ayran, meyve suları, açık çay gibi içecekleri içmeye özen gösterin.

  Orucunuzu açdıktan sonra kan şekerini bir anda yükseltmeyecek, sıvı içeren hafif bir öğün tercih edin ve 20-30 dakika dinlendiktan sonra ana yemeğinizi yemeye geçin.Birden bire midenizi yemeklerle doldurmayın.İftar ve sahur arasındaki öğün sayısını dörde çıkartın. Ana yemekten 1-2 saat sonra meyve ile 1 bardak süt veya yoğurt veya 1 kase sütlü tatlı yiyebilirsiniz.Sindirimi zor olan baharatlı yağlı ve salçalı yemeklerden uzak durun.Sigara içmeniz ağzınızda kötü bir koku bırakacağı için sahurda sigara içmemeye özen gösterin.

  [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/ramazanda-beslenme-45253.jpg]ramazanda-beslenme-45253[/IMGALT]