oruç tutmamayı mübah kılan durumlar

'Sorularla İslamiyet' forumunda Meryem tarafından 29 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Oruç Tutmamayı Mübah Kılan Özürler Nelerdir

  Özürsüz olarak Ramazan ayında oruç tutmamak hem günahtır hem de cezası vardır.Ancak bir kimse aşağıdaki durumlarda ramazan orucunu tutmayabilir veya başlamış olduğu orucu bozabilir.

  1-Hastalık: Bir hasta oruç tuttuğu takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından korkarsa oruç tutmayabilir.Hastalığı iyileşince tutmadığı oruçları kaza eder.

  2-Yolculuk: Ramazan ayında en az 90 km mesafeye yolculuğa çıkan kimse oruç tutmayabilir.Yolculuk hali bitince tutmadığı günleri kaza eder.Oruç tutmasında bir güçlük yoksa yolcunu oruç tutması daha hayırlıdır.

  3-Zor görmek: Orucu bozmak için ölümle veya vücuduna bir zarar verilmekle tehdit edilen kimse orucunu bozabilir.Bozduğu orucu sonradan tutar.

  4-Gebe ve emzikli olmak: Gebe veya emzikli olan bir kadın,oruç tuttuğu takdirde kendisine veya çocuğuna bir zarar geleceğinden korkarsa oruç tutmayabilir.Gebelik ve emziklilik hali sona erince tutmadığı günleri kaza eder.

  5-Şiddetli açlık ve susuzluk: Oruçlu bir kimse açlık veya susuzluk sebebiyle aklının bozulmasından veya vücuduna ciddi bir zarar geleceğinden korkarsa orucunu bozabilir.Sonra uygun bir zamanda tutmadığı oruçlarını kaza eder.

  6-Yaşlılık ve düşkünlük: Vücudu günden güne düşen ve oruca dayanamayan iyice ihtiyarlamış olan kimseler oruç tutmayabilir.Bunlar sonradan da orucu kaza edemeyeceklerinden tuttamadıkları her günün orucu yerine fidye verirler.
   


Similar Threads: oruç tutmamayı
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Oruç tutmamayı mubah kılan özürler 17 Temmuz 2011
Sorularla İslamiyet Hayız ve Nifas hallerinde oruç 4 Haziran 2017
Sorularla İslamiyet Oruçlu iken havuza girilirmi? 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Oruçlu iken hacamat yapılır mı? 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Oruçluyken göz damlası kullanılır mı? 16 Mayıs 2016