oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz kısaca

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 15 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Oruç Tutarken Dikkat Edilecek Şeyler Neler?  Oruç tutarken dikkat edilmesi gereken şeylerin en başında düzenli ve dengeli beslenmek gelmektedir.Eğer iftar ve sahur sofranızı uzmanalrın önerilerine göre hazırlarsanız oruç tuttarken hiçbir şekilde zorlanmazsınız rahat bir şekilde oruçlarınızı tutabilirsiniz.Sıcak ve uzun günler sizi oruçluyken korktuğunuz kadar etkilemez.

  Özellikle bol bol su içmeye önem vermelisiniz.İftar ve sahur öğününe yayacağınız günlük su ihtiyacınızı mutlaka iki öğün arasında almalısınız.Bu sizin için gerçekten çok mühimdir.Az su içmek başağrısına ve uykusuzluğa nedne olmaktadır ayrıca tansiyonuz düşebilir buda oruç esnasında sizi çok fazla yıpratır.Ramazan’da ayında metabolizma hızınız düşeceğinden kilo almanız kolaylaşacaktır.Bu nedenle az kalorili yapsız yiyecekleri tercih etmelisiniz.

  İftar vaktinde birden bire midenize yükleme yapmayın yavaş yavaş yemeklerinizi sindirerek yemeye çalışın ayrıca sindirim sisteminizin iyi çalışması için kuru kayısı gibi meyveler yemelisiniz.Ve dikkat etmeniz gereken birkonu mutlaka sahura kalkmak olmalı sahura kalkmadan oruç tutmak sizi zorlayacaktır.Ramazan ayında dikkat edilmeis gereken konuların başında hareketsizlik geliyor kısa yürüyüşler ve egzersizler sizleri daha iyi hissettirecektir.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Ağu 2014