Oruç Tutan Diyabet Hastalarına Çay ve Kahve Uyarısı

'Haberler' forumunda ZORBEY tarafından 4 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  İftardan sonra ve sahurda içilen çay ve kahve diyabet hastalarında kalp krizine neden olabiliyor.

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Dikbaş diyabet hastalarının doktorları ile görüşerek oruç tutmaları gerektiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Dikbaş, "Diyabet hastalarından bazıları insülin ve şeker hapı kullanıyor. Özellikle insülin kullananlara oruç tutmalarını tavsiye etmiyoruz. Oruç tutup aç kaldıkları için kan şekerlerinde dalgalanmalar yaşanıyor. Bu da organ bozukluklarına yol açıyor. Böbrek hastası olanlar diyaliz makinesine bağlı kalabilir. Gözlerinde problem olan hastalar ise kalıcı görme bozuklukları riski ile karşı karşıya kalabilirler" dedi.

  Yrd. Doç. Dr. Oğuz Dikbaş, iftardan sonra ve sahurda çok fazla çay içen diyabet hastalarının kalp krizi riski ile karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Dikbaş, "Vücuttaki suyu atıcı etkisi olan kahve ve çay gibi içeceklerin gece çok fazla içilmesi çok sakıncalı. Özellikle sahurda çok fazla çay içilmemeli. Çok fazla çay ve kahve içmek oruç tutan kişide, bunalma, iftar saatine yaklaşıldıkça şuur durumunda bulanıklaşmaya neden olur. Kalp ve böbrek hastalarında ise çay ve kahve içmek kalpte çarpıntıya ve ritim bozukluğuna neden olur. Özellikle iftardan sonra çok fazla çay ve kahve içen kişide kandaki kafein ve teofilin düzeyinin artması sonucu yüksek derecede çarpıntı yaparak, kalbin pompa işlevini bozup kalp krizine neden olur" diye konuştu.

  Yrd. Doç. Dr. Dikbaş iftarda çok fazla yemek yenilmemesini gerektiğini vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Dikbaş, "İftarda çok fazla yemek yenilmesi mide asidini arttırarak ülser ve gastrite yol açar. Kanın vücuttaki bağırsaklara ve mideye yoğunlaşması sonucu tansiyon hastalığı ortaya çıkar" diye uyarıda bulundu.
   


Similar Threads: Oruç Tutan
Forum Başlık Tarih
Haberler cünüp iken tutulan oruç kabul olurmu 13 Şubat 2013
Haberler Diyanet'ten "70 Dakika Fazla Oruç"a Yanıt 26 Temmuz 2012
Haberler Oruç Hapı caiz midir? 7 Ağustos 2011
Haberler Uçaklara Lazer Tutan kişi Yakalandı 12 Aralık 2011