Oruç İle İlgili Sözler

'Güzel Sözler' forumunda Ceylan tarafından 30 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Oruç İle İlgili Güzel Sözler 2013


  [​IMG]

  Ramazan ayı ve oruçla ilgili güzel sözleri sizin için derledik. Sevdiklerinizle paylaşmanız dileğiyle...


  Yalanla, gıybetle zedelenmeyen oruç, fenalıklara siperdir.Oruçlu olan bir kimse, bir müminin aleyhinde dedikodu ve ona eziyet etmedikçe, iftar edinceye kadar ibadettedir.

  [​IMG]

  Ramazanda orucunu tutup da Şevvalden de altı gün tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibidir.


  Oruç sabrın yarısıdır.

  Kim iman ederek ve sevabını Allahtan umarak ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir.

  Cennetin bir kapısı var, adına “Reyyan derler, oradan ancak oruçlular girebilir.

  Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa “ben oruçluyum! desin (ve ona bulaşmasın).

  [​IMG]

  Yemekten ve içmekten kesilmek oruç değildir. Oruç, çirkin söz söylemekten, kötü temastan, nefsin boyunduruğundan kurtulmak ve fena hareketlerden sakınmaktır.

  Hilâli görünceye kadar oruç tutmayın, yine (müteakip) hilâli görünceye kadar da yemeyin. Bulut araya girerse ayı takdir edin.

  Ramazan ayını, hilâli görmedikçe veya sayıyı ikmal etmedikçe öne alıp başlatmayın. (Hilali görüp veya sayıyı tamamladıktan) sonra müteakip hilâli görünceye veya sayıyı tamamlayıncaya kadar orucu tutun.

  [​IMG]

  Yalanla, gıybetle zedelenmeyen oruç, fenalıklara siperdir.Oruçlu olan bir kimse, bir müminin aleyhinde dedikodu ve ona eziyet etmedikçe, iftar edinceye kadar ibadettedir.

  “islam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allahtan başka ilah olmadığına ve Muhammedin Onun kulu ve elçisi olduguna şehadet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kabeye haccetmek, Ramazan orucu tutmak


  Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir, fakat oruç başkadır. Çünkü oruç benim içindir ve onun ecrini ben vereceğim.

  Bizim orucumuzla ehl-i kitabın orucu arasında hudut, sahur yemeğidir.