oruç ibadetinin bireysel faydaları nelerdir

'Dini Bilgiler' forumunda Burcu tarafından 9 Kasım 2014 tarihinde açılan konu


 1. oruç ibadetinin bireysel faydaları nelerdir Maddeler Halinde

  1- Oruç ibadeti her şeyden önce insana sabır ve zorluklarla mücadeleyi öğretir. Oruç, açlığa, susuzluğa ve benzeri isteklere karşı koymayı alıştırarak, sabırlı olmayı öğretir.

  2- Oruç tutan bir kimse yeme içime gibi bedensel istek ve alışkanlıklarından uzak durur. Bu durum onun iradesini güçlendirir, disiplinli bir hayat yaşamayı, davranış ve arzularını kontrol altına almayı öğretir. İyiliklere ve güzelliklere yönelmesini, kötülüklerden uzaklaşmasını sağlar.

  3- Oruç tutmak bir anlamda gün boyu ibadet hâlinde olmak demektir. Bu da sorumluluk duygusunu geliştirir. Bu bilinçte oruç tutan bir kimse; söz ve davranışlarına dikkat eder. İyiliklere, güzelliklere yönelir. Kötü söz ve davranışlardan uzak durmaya özen gösterir. Böylece güzel ahlak sahibi olur.

  4- Oruç bizlere nimetin değer ve kıymetini öğretir. Normal zamanlarda kıymetini ve değerini bilmediğimiz nimetlerin bizim için ne kadar önemeli olduğunu öğretir. Bu da bizi şükre sevk eder.

  5- Yılın 365 günü yorulan midemiz ve diğer sindirim sistemimiz bu ayda dinlenir. Bu da bizi sağlıklı kılar

  6- Oruç yardımlaşma ve dayanışma duygusunu geliştiren bir ibadettir. Oruç tutan varlıklı bir kimse, yoksulluğun ne olduğunu aç ve susuz kalarak daha iyi öğrenir. Bu sayede yoksulluğun sıkıntısını bizzat yaşar. Yoksulların yaşadığı güçlüklerin farkına varır. Yoksullara daha çok yardım yapmayı arzular.

  7- Yapılan bu yardımlar insanlar arasında şefkat ve merhamet duygularını geliştirerek sevgi ve saygı bağlarını kuvvetlendirir. Bunun sonucu olarak da toplumun huzur ve mutluluğuna katkıda bulunur.

  8- Oruç, gönül dünyamızı zenginleştirir ve toplumsal bütünlüğümüzü pekiştirir. Ramazan ayında kurulan iftar ve sahur sofraları, kılınan teravih namazları ve mukabele gibi dinî uygulamalar toplumdaki bireyleri birbirine yakınlaştırır .