Oruç Hapı caiz midir?

'Haberler' forumunda Elfida tarafından 7 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Oruç Hapı caizmidir?
  Oruç Hapı Nedir?

  Oruç hapı hakkında bilgi, Oruç hapı nerde satılır
  Ramazan ayının gelmesi ile müslümanlar uygun oldukları ölçülerde oruç ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Özellikle uzun yaz aylarına denk gelen Ramazanlarda oruç tutmak bir hayli sıkıntılı olabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da satışa sunulan ve artık ülkemize de getirilmiş olan oruç hapı adı verilen takviyelerle ilgili merak edilenler bir hayli çok.
  Oruç hapı olarak adlandırılan bu formülün vücudun açlık ve susuzluk hissini frenlediği ve saf bitkisel maddelerden üretildiği söylenmektedir. Vücuda açlık ve susuzluk hissi veren enzimlerin üretilmesini geciktirir. Özellikle uzayan saatleri ile yaz ramazanlarında etkili olduğu söylenen bu ürünün insan sağlığı için çok faydalı maddeler bulundurduğu, lezzetinin asla kötü olmadığı ve müslümanlara yasak olan maddeler içermediği bildirilmektedir

  Oruç hapı olarak lanse edilen bu ürünler büyük ölçüde değişik vitamin ve mineraller içerdiğinden vücuttaki eksiklikleri de giderir. İçinde doğal olmayan herhangi bir madde bulundurulmadığı söylenmektedir. 18 yaşından küçükler için önerilmez. İlacın işe yaraması için düzgün bir metabolizmada 4-5 günlük bir alışma süresine ihtiyaç vardır.

  Vücut ağırlığı için gerekli tablet sayısının alınmaması, oruç açıldıktan sahura kadar olan sürede yeterli miktarda su içilmemesi ve ilacı kullanmaya başlayalı çok kısa bir süre olmuş olması ilacın etkisiz kalmasına neden olabilir.

  Oruç hapı için din adamlarının görüşü ise bunun bir vitamin-besin takviyesi olduğu, içeriğinde haram maddeler olmadığı takdirde ve iftar-sahur arasında yani yemek ve içmek serbestken alındığı takdirde oruca zarar verici bir durumun olmayacağı yönündedir.
    2. Cevap: Oruç Hapı Caiz mi?

  Yav bırakın arkadaş bu abidik gubidik işleri.İnsanların oruç ibadetinden faydalanmaya çalışılan bir satış taktiği.Oruçsun işte arkadaş açlık ta çekeceksin susuzlukta.Yok dayanamıyorum diyorsan İslam tüm kolaylıkları sağlamış.Hem oruç tutucam hem hiç açlık susuzluk hissetmeyeceğim.Oldu suyundan da koy.Orucun binlerce faziletinden de birisi bu :Açlık çekeceksin ki açın,yoksulun halinden anlayasın...Keşke yerimize oruç tutan robotlar yapsalar da hem siz kurtulsanız hem biz :)
    3. Cevap: Oruç Hapı caiz midir?

  :) ne saçma şey be
  oruç neden var ?
  Birkere Peygember efendimiz (sav) zamanındaki durumu anlamak . O zamandaki fakirliği , açlığı , susuzluğu anlamak
  O duyguyu hissetmeden , onun hazzına varmadan ne anlamı kalırki oruç tutmanın
  Tutma daha iyi :)
   


Similar Threads: Oruç Hapı
Forum Başlık Tarih
Haberler cünüp iken tutulan oruç kabul olurmu 13 Şubat 2013
Haberler Diyanet'ten "70 Dakika Fazla Oruç"a Yanıt 26 Temmuz 2012
Haberler Oruç Tutan Diyabet Hastalarına Çay ve Kahve Uyarısı 4 Ağustos 2011
Haberler Hanefi Avcıya 49.5 Yıl Hapis! 4 Şubat 2013
Haberler Skype Kullanana 15 Yıl Hapis 18 Haziran 2012