Ortak saat nedir - Ulusal saat nedir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 15 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ortak saat nedir özellikleri nelerdir,Ulusal saat nedir özellikleri

  Ticari ve ekonomik ilişkilerin kolaylaştırılması, haberleşme ve ulaşım hizmetlerinin hızlı ve düzenli bir şekilde yapılabilmesi için ulusal saat uygulamasına ihtiyaç duyulmuştur.
  Bu sebeple her ülkenin kendisine en uygun meridyenin yerel saat, bütün ülke sınırları içerisinde geçerli hale getirmesiyle oluşan saate ulusal saat ya da ortak saat denir.

  Ancak Rusya Federasyonu, Kanada, Çin, ABD, Brezilya, Hindistan ve Avustralya gibi doğu batı yönünde geniş alan kaplayan ülkeler birden fazla ortak saat kullanmaktadırlarÇünkü bu ülkeler doğu batı yönünde geniş alanlara yayıldıklarından, ülke içerisinde ve doğusu ile batısı arasında büyük yerel saat farklılıkları ortaya çıkmaktadır Örneğin Rusya 11, ABD 6 ortak saat kullanmaktadır

  Türkiye 1978 yılına kadar 2 saat diliminde yer alan 30° doğu meridyeninin yerel saatini ortak saati olarak kullanmaktaydı 1978 yılından sonra gündüz süresinin uzun olduğu yaz aylarında, Güneş enerjisinden daha fazla yararlanarak enerji tasarrufunda bulunmak ileri ve geri saat uygulamasına geçilmiştir.

  Kış Saati: Ekimin son haftasından Martın son haftasına kadar kış saati (geri saat) uygulamasında 2 saat diliminde yer alan 30° D meridyeninin yerel saati ortak saat olarak kullanılır.

  Yaz Saati: Martın son haftasından Ekimin son haftasına kadar yaz saati (ileri saat) uygulamasında 3 saat diliminde yer alan 45° D meridyeninin yerel saati ortak saat olarak kullanılır.