Ortadoğu Karıştı

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 13 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Olay İddaa
  Times: "Suudi Arabistan, İran'a olası bir saldırı halinde İsrail'e hava sahasını kullandıracak"


  Ortadoğu'da ortalığı karıştıracak iddia. Times'in haberine göre Suudi Arabistan İran'a olası saldırı halinde İsrail'e hava sahasını kullandıracak...

  İngiliz Times gazetesinin Körfezdeki askeri kaynaklara dayanarak verdiği haberde, ülkenin kuzeyindeki bu dar hava koridorunun kullanılmasının İrandaki hedeflere çok daha hızlı ulaşılmasına olanak sağladığı belirtilirken, Suudi Arabistanın savunma sistemini bu duruma uyarlamak için denemeler de yaptığı ifade edildi.

  Habere göre, bir Amerikalı askeri kaynak da "Suudi Araplar, kendileri başka yere bakarken İsraillilerin ülke hava sahasından geçmesine izin verdi. Suudiler kendi savaş uçaklarının harekete geçmemesi ve kimsenin vurulmaması için denemeler yaptı bile. Bütün bunlar ABD Dışişleri Bakanlığının onayıyla yapıldı" ifadesini kullandı.

  İsrail ile gergin ilişkilerine rağmen Suudi Araplar Tahranı bölgesel bir tehdit olarak algılıyor ve İsrailliler gibi İranın nükleer programında ilerleme kaydetmesinden endişe ediyor.

  Timesın haberinde, ayrıca, Suudi Arabistandaki kaynakların da "Kraliyetteki savunma çevrelerinde herkesin, İsrailin İrana olası saldırıya geçmesi halinde bir düzenleme yapıldığından haberi var" dediği ve bu kaynakların "Haberimiz var. İsraillilerin geçişine izin vereceğiz ve gözlerimizi kapatacağız" ifadesini kullandığı belirtildi.

  İsrailin olası saldırısının muhtemel hedeflerinin Natanz ve Kumdaki uranyum zenginleştirme fabrikaları, İsfahandaki dönüşüm fabrikası ve Araktaki ağır su reaktörü olduğu sanılıyor.

  BM Güvenlik Konseyi çarşamba günü İrana 2006dan beri dördüncü grup yaptırımları kabul etmişti.