Orta Afrika Cumhuriyeti Tarihi

'Ülkeler' forumunda zamaneanne tarafından 5 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Orta Afrika Cumhuriyeti ve Tarihi
  Orta Afrika Cumhuriyetinin Tarihi  Orta Afrika Cunhuriyeti denize kıyısı olmayan bir ülkedir ve Kamerun, Kongo, Zaire, Sudan, Çad gibi ülkelerle çevrilidir.

  Geçen yüzyıllarda, kıtada esir ticaretinin başlıca alanı olan ülke, 1960'ta bağımsız oluncaya kadar Fransa'nın Ekvator Afrikası sömürgesine dahildi. 1966'da askerî bir darbeyle iktidara gelen Bokassa, ülkesini kısa bir süre içinde örneğine kolay rastlanmayan bir dikta rejimine sürükledi. Bokassa rejimine 1979'da bir başka darbeyle son verildi. Yeni hazırlanan anayasanın kabulünden sonra 1964'ten beri yapılmayan başkanlık seçimi 15 Mart 1981'de yapıldı. Bokassa'dan önceki başkan David Dacko yeniden başkan oldu.

  Dacko, 1 Eylül 1981'de Genelkurmay Başkanı André Kolingba'nın yönettiği bir darbeyle görevinden uzaklaştırıldı. Yönetimi "Yeniden İnşa Komitesi" üstlendi. 1982'deki darbe girişimi rejim karşıtları üzerindeki baskıların artmasına neden oldu. Muhalefet liderleri ülke dışına kaçarak Anayasa'nın tekrar yürürlüğe konması ve askerî yönetime son verilmesini amaçlayan bir örgüt kurdular. Eylül 1986'da Bokassa ülkeye döndü, tutuklandı ve yargılanmasına başlandı. Kasımda tek partili düzeni öngören bir anayasa kabul edildi. Temmuz 1987'de de seçimler yapıldı. Muhalefet seçimleri boykot ettiğinden katılım düşük oldu. Kolingba'nın devlet başkanlığı süresi altı yıl daha uzatıldı.
   
  Son düzenleme: 6 Tem 2012
Yükleniyor...