Ormanların korunmasında yasalar mı, çevre bilinci mi etkili olur?

'Ders notları' forumunda Aderito tarafından 6 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cevap: Ormanların korunmasında yasalar mı, çevre bilinci mi etkili olur?

  Yasaları da kanunlarıda en sonunda toplum yapar. Eğer toplumda çevre bilinci yoksa, çevreyi koruyacak bir yasa da çıkmaz.
  Peki diyelim ki, çevreyi korumak için bir yasa çıkardınız, o yasayı kim uyguluyacak? Siz jandarmayla polisle burayı korun mu diyeceksiniz. ormanları yangından kurtarabilir misiniz? her ağacın başına bir polis dikecekler. Oysa en iyi polis, insanların bilincidir. 70 milyon insanı bilinçlendirirseniz, doğayı da denizi de korursunuz.

  Arkadaşlarımız kolaya kaçıyor. Yasa çıkarmak kolay iş tabii! Peki 550 kişinin parmak kaldırmasıyla çevre korunabiliyor mu? Esas mesele, 70 milyon yurttaşın çevreyi korumasıdır. Siz istediğiniz kadar ormanları korumak için yasa çıkarın, eğer köylü ormanları koruma bilincine sahip değilse, yasalarınız kağıt üzerinde kalacaktır. Rakip arkadaşlarım eğer bu gerçeği de inkar ederlerse, doğrusu cesaretlerine hayran kalırım.

  Yasa ve kanunlar insanlara yasaklar getirir. Ama çevre bilinci bize şunu kavratır: Doğa korunduğu zaman ne oluyor, korunmadığı zaman ne oluyor. İşte en büyük güvence!

  Çevre bilinci yaratmak için çeşitli vakıflar ve dernekler kurulmuştur. Onlar boşa mı çalışıyor? Hayır. Çünkü yasalar doğayı korumada yeterli olmadığı için, bu tür derneklere ihtiyaç vardır. Yasalar bu konuda kafeste çırpınan bir kuş gibidir.
  2

  Doğayı emirlerle, yasalarla koruyamazsınız. Doğayı koruyacak olan insandır. Örneğin çimlere basmayın diye istediğiniz kadar levha dikin. İnsan oraya niçin basmayacağını öğrenmeli ki, çimlere basmasın. Yani kurallar bozmak içindir diyenlere, kuralı kavratan çevre bilincidir.


  Çevre bilinci sayesinde çevreyi korumakla kalmaz aynı zamanda geliştiririz. Örneğin hiç bir yasa bizlere fidan diktiremez. Ama çevre bilinci bizi fidan dikmeye teşvik eder. Yasaların burada yapabileceği birşey yoktur. Nitekim Hazreti Muhammed de bize fidan dikmeyi öğütlemiştir. Hutbesi şöyledir:

  Kıyamet kopmak üzereyken elinde bir fidan bulunan kimse, onu hemen diksin.
  Çevremizin korunmasında çevre bilinci daha etkilidir.
   
 2. Ormanların korunmasında yasalar mı, çevre bilinci mi etkili olur?
   
 3. tabiki yasalar
   
 4. ben kanunları savunuyorum, çünkü kanunlar daha etkilidir eğer ki bütün insanlara çevre bilinci verilebilseydi o zaman insanlar yasa çıkarma ihtiyacı duymazlardı.