Ormanlarımızı nasıl koruruz?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 7 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ormanlarımızı nasıl koruruz? Kısaca

  Türkiye orman örtüsü bakımından dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır. Ormanları korumak için öncelikle bu bilince sahip olmak gerekir. Ormanda piknik yapıldığında gerekli davranışları uygulamak en öenmlisidir. Bunların en başta geleni ormanda piknik sırasında herhangi bir ateş yakmamak ve yerlere çöp atmamaktır.

  Ağaçların yok edilmemesi de dikkat edilmesi gereken 2. önemli davranıştır. Henüz genç olan ağaçların kesilmesi orman örtüsünün zayıflamasına neden olacaktır.

  Türkiyede ormanlar büyük bir hızla yokolmaktadır ancak dünyada da durum farklı değildir. Dünyadaki ormanların büyük bir hızla azaldığı görülmektedir. Bilhassa Güney Doğu Asyadaki ormanlar ki bunlara yağmur ormanı (Raint Forest) denmekedir gayri meşru yollardan kesilerek yok edilmektedir. Japonyanın kereste için açtığı son otuz yılda Filipinler ve Borneodaki ormanları yok etmişti. Ormanlar müthiş selleri önlemekte içlerinde binlerce hayvan yaşamaktadır. 1998de Çin orman, tahribi sebebiyle yıkıcı sellere maruz kalmış ve ağaç kesme yasağı getirmiştir. Ülkesinde ağaç kesmeyi yasaklayan Çin, şimdi ülke dışındaki yerlerde Burmadan Siberya ve Endonezyaya kadar ormanları tahrip etmektedir. Ucuza satın alınan bu kerestelerle Çin, ABDden sonra dünyanın önemli ikinci kereste ithalatçısı olmuştur. 1998den beri Çinin ithalatı üç misli artarak 15 milyon metreküpü bulmuştur. Çin şimdi tükettiği kerestenin yarısını üretmektedir. Çinde Orta sınıf yeni evler satın almakta ve Beijing muazzam sivil yapı projelerini gerçekleştirmektedir.

  Ormanları yangından, hastalıklardan, böcek ve hayvanların vereceği zarardan korumak bir ormancının geleneksel görevleri arasındadır Gittikçe daha çok sayıda insan ormanları dinlenme ve başka amaçlarla kullandıkça yangın olasılığı artmaktadır Her 10 orman yangınından dokuzuna insanlar neden olur Arabadan atılan sönmemiş bir sigara, söndürülmemiş bir kamp ateşi, rüzgârlı bir günde yakılan çöpler kısa bir süre içinde denetimden çıkan bir yangına neden olabilir Her yıl milyonlarca hektar orman alanı yangınla kararmaktadır Orman yangınlarından ağaçlar zarar görür ya da tümüyle kururken, doğal güzellikler de ortadan kalkar, yabanıl yaşam yok olur ve toprak aşınır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Tem 2014