Origami nedemek kısaca

'El Becerileri' forumunda YAREN tarafından 6 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Origami - Kağıt Katlama Sanatı

  Origami, Japonca bir kelime olup “katlanmış kâğıt” anlamına gelmektedir. Origami, kâğıdı yapıştırıcı ve makas kullanmadan sadece katlayarak çeşitli figürler oluşturma sanatıdır. Origami “klasik origami” ve “parçalı origami” olmak üzere iki çeşittir.

  Klasik origami genellikle tek parça kağıttan yapılır. Çok fazla olmasa da iki veya üç parçanın kullanıldığı klasik origamiyle çeşitli hayvan veya eşya figürleri yapılır. “Modüler origami” olarak da adlandırılan “parçalı origami” birbirinin benzeri parçaların birleştirilmesiyle oluşturulur ve hayvan veya eşya gibi somut figürlerden çok ,


  üç boyutlu geometrik figürler yapılmasında kullanılır.

  Parça sayısında bir sınır olmayan parçalı origami tak-çıkar oyuncaklarına benzer ve aynı parçalar kullanılarak birçok değişik figür üretilebilir. Origamide genel olarak kare şeklinde kâğıt kullanılsa da kâğıdın şeklinde bir sınırlama yoktur.
  Günümüzde origaminin birçok değişik türleri ortaya çıkmıştır. Mimari origami, pop-up origami, kirigami ( kağıt kesme sanatı) bunlara örnek verilebilir. Modern origami olarak da adlandırılan bu tür origami türlerinde yapıştırma ve kesme serbest bırakılmıştır.
  Origami.jpg
    2. Duymuştum bir kere.:f196:
  Tesekkürler Yaren ablacım.:f196:
    3. Küçüklüğümde her pazar TRT 1 de değişik origami teknikleri anlatılırdı bende zevkle takip eder önceden hazırlığımı tamamlar hem izler hemde uygulardım :(
  Ne hoş bir anıymış şimdi yazını okuyunca o günlere gittim canım teşekkürler.
    4. Sağolun ödevime çok yardımcı oldunuzz :f196: