Orhan sultan kimdir

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 11 Aralık 2013 tarihinde açılan konu


  1. Orhan sultan kimdir hakkında bilgi    orhan-gazi-kimdir-.jpg

    Orhan Sultan Osmanlı padişahlarının 2.sidir. Sonradan padişah sayılmış, hayatında böyle bir unvan taşımamıştır, çünkü Osmanlı devleti henüz imparatorluk derecesinde büyümemişti. Orhan Gazi, Osmanlı Devleti’ nin kurucusu Orhan Gazi Osman Gazi‘nin oğludur.Orhan gazi babasının zamanında başkomutandı. Osman Gazi’nin ölümü veya tahtı oğluna bırakması üzerine, 1324′te, 8.000 km2′ lik Osmanlı Beyliği’nin başına geçti. İki yıl sonra, Bursa’nın yıllarca süren ablukası sonuca erdi; şehir alındı. Başkent buraya getirildi. Böylece, Osmanlı Beyliği Marmara’ ya iyice sokulmuş, kuzeybatı Anadolu’daki Bizans toprakları arasına kama şeklinde girmiş oluyordu.

    Osmanlılar’ın baş döndürücü gelişmesi karşısında Bizans imparatorluğu şiddetle savunma ihtiyacını duydu. 1329 mayısında, Hıristiyanlığın kutsal şehirlerinden olan İznik’i da Orhan Gazi’nin alması, yalnız Bizans’ı değil, Avrupa’yı da altüst etti.Orhan Gazi, 1334′te Gemlik’i, 1335′te Armutlu’yu, 1337′de de İzmit’i aldı. Doğu Marmara bölgesinden sonra Güney Marmara’yı da ele geçirmek azmiyle, Karasioğulları’nın üzerine yürüdü; böylece Bizans’ı güneyden de tamamen sarmış oluyordu.

    Orhan Bey, 1347′de 6.000 kişilik bir Türk birliğini imparator VI. İoannis Kantakuzinos’un emrine vermişti. Rumeli’ye çıkıp Karadeniz kıyılarında Bulgarlar’ı geriye atan bu kuvvetler, Edirne’ye girdiler, bu önemli şehri Bizans’a yeniden kazandırdılar. Orhan Gazi, Osmanlı padişahlarının en çok yaşıyanıdır; 7 yüzyıl içinde Osmanlı hanedanından hiçbir kimse 81 yaşına kadar hayatta kalmamıştır. Orhan Gazi’nin saltanatı 38 yıldır. Kanuni, Osman Gazi, IV. Mehmet’ten sonra en çok tahtta kalan Osmanlı padişahı da Orhan Gazi’dir. Babasının bütün hayallerini gerçekleştiren Orhan Gazi, Osmanlı hükümdarlarının şüphesiz en büyüklerinden biridir.