Orhan Pamuk Hayatı ve Eserleri Nelerdir

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 5 Nis 2012 tarihinde açılan konu


 1. Orhan Pamuk


  Doğum 7 Haziran 1952-İstanbul
  Meslek Romancı, yazar
  Başarıları ve Aldığı Ödüller Nobel Edebiyat Ödülü-2006

  Ferit Orhan Pamuk, Türk roman yazarıdır. 2006 yılında Nobel ödülü alan ilk ve en genç Türk yazardır. Eserleri birçok dile çevrildi ve farklı ülkelerde yayımlandı. 2006 yılında TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi. Kitapları 60 dile çevrildi ve birçok ülkede yayımlandı.

  HAYATI
  7 Haziran 1952 tarihinde İstanbul’un Nişantaşı semtinde doğan Ferit Orhan Pamuk, ikinci ismi ile tanındı.Öğrenimine Işık Lisesi’nde başlasa da 2 sene sonra babasının tayini üzerine Ankara’ya taşındı ve burada Mimar Kemal ilk okulu’na devam etti. İstanbul’a döndükten sonra Robert Koleji’ne kaydolan Pamuk, 1970 yılında mezun oldu. Resim yapmayı daha küçük yaştan itibaren benimseyen ve daha o yaşlarda ressam olarak anılan Pamuk, 22 yaşına kadar resim yapmaya devam etti. Robert Koleji’ni bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’ne kaydolarak eğitim hayatına devam etse de 3. Sınıf sonunda mimar yahut ressam olamayacağına kanaat getirerek buradaki eğitimini bırakır ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsüne girerek buradan mezun olur.

  Yazar olma hayalleri kuran Pamuk, burjuva arkadaşlarından koparak kendi iç dünyasına çekilir. 1974 yılında yazı hayatına başladı ve 1979 yılında ilk yazdığı ‘’Karanlık ve Işık’’ adlı romanıyla ödül kazandı. Yalnız bu kitap 1982 yılında ‘’Cevdet Bey ve Oğulları’’ adı ile yayımlandı. 1982 yılında evlenen ve 91 yılında bir kız çocuğuna sahip olan Pamuk, 2001 yılında eşinden boşandı. New York’ta geçirdiği 3 yıl dışında, tüm hayatını İstanbul’da sürdürdü ve yazarlık dışında hiçbir iş yapmadı. 30 yıldır roman yazan Orhan Pamuk, çok sayıda ödüller aldı.

  Sessiz Ev, Beyaz Kale, Öteki Renkler, Kar, Babamın Bavulu, Masumiyet Müzesi, Manzaradan Parçalar, Kara Kitap, Kafamda Bir Tuhaflık başlıca eserleridir.