Orhan Kemal Hayatı ve Başlıca Eserleri Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 5 Nisan 2012 tarihinde açılan konu 1. Orhan Kemal


  Doğum 15 Eylül 1914-Adana
  Ölüm 2 Haziran 1970-Sofya
  Meslek Roman ve öykü yazarı
  Orhan Kemal, Türk hikayeci ve romancı. Niğde’de askerliğini yaptığı sırada yazdığı manzumeleri üzerine, “Askerleri tahrik etmek istediği gerekçesiyle” ideolojik sebepten 3,5 yıl hüküm giyer ve edebiyata karşı ilgisi de bu yıllarda başlar. Kardeş Payı adlı hikayesi 1958 yılında Sait Faik Armağanı, 1969 yılında Önce Ekmek, hikayesi ile de Türk Dil Kurumu Ödülü'nü alır. Toplumcu gerçekçi anlayışla romanlarını kaleme aldı.

  HAYATI
  Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü’dür. 1914 yılında Adana’nın doğan Orhan Kemal'in babası birinci dönem Kastamonu milletvekili olan avukat Abdülkadir Kemali Bey, annesi emekli öğretmen Azime Hanımdır. Babasının siyasi nedenlerle Suriye’ye kaçması üzerine ortaokulun son sınıfından ayrıldı. Babası ile birlikte 1 yıl Suriye ve Lübnan’da kaldıktan sonra, 1932 yılında Adana’ya döndü ama öğrenimine devam etmedi. Pamuk fabrikasına işçi olarak girdi. 1937 yılına kadar dokumacılık, katiplik gibi işlerde çalıştı. Denemeleri Yedigün, Yeni Edebiyat, Yeni Ses, İkdam, Yürüyüş, Yurt ve Dünya, Genç Nesil, Yığın, Gün, Varlık isimli dergilerde çıktı. Daha sonra roman çalışmalarına başladı. Hikaye ve romanlarında hayatın değişik yönlerini ve şahıslarını işledi. Bir yandan Anadolu’yu işlerken bir yandan da büyük şehirlerin yaşayışını yansıtmaya uğraştı. Edebiyatımızda halkın sosyal yönlerini en çok işleyenlerden biridir. Hayatının son yıllarında ticaretle uğraştı. 1970 yılında Sofya’da hayatını kaybettı ama cenazesi yurda getirilerek Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi.

  ROMANCILIĞI VE ESERLERİ
  Orhan Kemal, okuduklarından çok gördükleriyle yazar. Bilgi eksikliklerine karşılık, günlük hayattan gelme kulak dolgunluğu bütün yazılarında göze çarpmaktadır. Eserlerinde, zengin bir aile çocuğuyken, yoksul ve zor bir hayat kavgasına düşmüş olmanın gizli acısı görülür. Toplumculuğu, kolayca sınırlanmayan ve kendisinin de belirleyemediği bir sosyalizm olarak gördü ve o görüşü türlü olaylar, gözlemler içinde telkin eden romanlar yazdı. Roman sanatının gerçekleriyle, ruh tahlilleriyle uğraşmayan Orhan Kemal’e göre roman, kendince doğru olan şeyleri, okuyucuya, cazibeyle sunmaya yarayan bir vasıtadır.

  Orhan Kemal’e göre, hiçbir insan kötü değildir. İnsanları kötü yapan toplumun sosyal şartlarıdır ve bu şartlar, sosyalist metotla düzeltilecek olursa insanlar iyileşecek; ağa-ırgat, işçi-patron ve sınıf, zümre çekişmeleri kalkacaktır. Yazar, bu bozuklukları göstermek için o çekişmeleri, yolsuzlukları ve haksızlıkları mübalağalı bir tarzda yazmaktadır. Bütün sosyalist romancılar gibi o da hayvanlarda açıktan açığa görülen beslenme ve şehveti, toplum hayatının iki esas temeli olarak görmektedir. Orhan Kemal, bir sosyal gerçekçi olarak, gerçeklerin çok yanıldığını, tarafsızca ele alamamaktadır. Aksine, olayların yalnız bir yanını alıp, sosyalist fikirlerin okuyucuya kabul ettirilmesinde malzeme olarak kullanıp, manevi yöne değer vermemektedir. Orhan Kemal’in üslubu çok tenkit edilmiştir. Üslubundaki ihmalciliğinin asıl sebebi, çok yazması, bir de bilgi noksanlığıdır. Hikaye ve romanlarında, çok yer tutan söyleşmelerle hareket sağlamayı başarmıştır. Kısa ve canlı olan bu konuşmalar arasında çirkin ve ayıp sayılan kelimelere yer vermekten hoşlanmaktadır.

  Başlıca eserlerine; Ekmek Kavgası, Sarhoşlar, 72. Koğuş, Önce Ekmek, Baba Evi, Avare Yıllar, Dünya Evi, El Kızı, Gurbet Kuşları, Mahalle Kavgası, Yalan Dünya, Üç Kağıtçı, Eskici ve Oğulları örnek verilebilir.

   


Similar Threads: Orhan Kemal
Forum Başlık Tarih
Biyografi Orhan Kemal Kimdir? Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği 1 Ocak 2012
Biyografi Orhan Pamuk Hayatı Ve Eserleri Kısaca 3 Ocak 2017
Biyografi Orhan Peker Eserleri Hakkında Kısaca Bilgi 1 Aralık 2016
Biyografi Orhan Seyfi Orhon Kısaca Hayatı Ve Eserleri 23 Kasım 2016
Biyografi Orhan Şimşek kimdir? Orhan Şimşek resimleri 15 Ocak 2015