Örgü modelleri hırkalar

'El Becerileri' forumunda YAREN tarafından 17 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. örgü hırka modelleri, kışlık hırka örgü modelleri, örgü modelleri hırkalar, v yakalı hırka modeli, örgüden hırka yapılışı,örgü hırka örnekleri

  Kışlık örgü hırka modellerine büyük düğme ve tüylü yünler kullanılıp kaban ve ceket tarzında hava vermiş.
  Kullanılan yünler de farklı olunca lastik yapılmayıp örgü içeri doğru kıvrıldığı için hazır triko görüntüsü var.
  Örgü modelleri hırkalar
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
    2. Cevap: Örgü modelleri hırkalar

  ÖRGÜ CEKET
  [​IMG]

  SAĞ ÖN
  74 ilmek atarak düz ögü başlanır. 5 cm sonra pirinç örgüye geçilir. ( 1 düz 1 ters diğer sırada ters görünen düz, düz görünen ters almalı) Pirinç örgüye geçilen sırada sağ dügme tarafı b5 cm düz devam edilecek. Örgünün 31.cmsinde kol oyuğu için önce 4 sonra 3 – 2 ilmek kesilir.
  Düğme tarafının 40ncı cmsınde 5 cm eninde düz ilmekleri başka bir şişe veya çengelli iğneye takılır. Pirinç kısım yaka oyuğu için her sırada 1er ilmek kesilir
  Kol uzunluğu 20cm olduğunda omuzlar 11 cm kesilir. İğneye aktarılan düz örgü 5 cm yüksekliğe kadar örülüp, kesilir.
  SOL ÖN
  62 ilmek atılarak örgüye başlanır. 5cm örüldükten sonra pirinç örgüye geçilir. 31 cmde kol oyuğu için 4-3-2 ilmek kesilir. Diğer tarafta (düğme tarafı) 40 cmde yaka oyuğu için her gelişte 1 er ilmek kesilir. Kol yüksekliği 20cm olduğunda omuzlar 11er cm kesilir.
  ARKA
  109 ilmek düz örgü ile başlanır. 5 cm örüldükten sonra pirinç örgüye geçilir. 31.cmde her iki tarafın kol oyukları için önce 4er, sonra 3 er, sonra 2şer ilmek kesilir. Kol yüksekliğinin 18 cmsinde yaka oyuğu için ortadaki 43 ilmek kesilir. Kol yüksekliği 20 cm olduğ kesilir.
  KOL
  56 ilmek düz örgü ile başlanır. 5 cm düz örgüden sonra pirinç örgüye geçilir. Her 10 sırada 1 er ilmek her iki taraftan arttırılır. 39 cm de her iki taraftan önce 3 er, sonra 2şer, sonrada 1 er ilmek kesilir. 15 cm sonra ilmekler kapatılır.

  [​IMG]
    3. Cevap: Örgü modelleri hırkalar

  Erkek Hırka Modeli
  [​IMG]