Organik besinlerin faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 12 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Organik besin tüketmenin avantajları
  Organik besinlerin özellikleri
  Organik besinlerin yararları


  Organik olarak yetiştirilmiş gıdaların; tarım ilacı, suni gübre, antibiyotik ve hormonlarla yetiştirilmiş olanlar gıdalara kıyasla daha güvenli ve daha besleyici olduğu kabul ediliyor. Artık pek çok insan tarımda kullanılan kimyasalların zararsız olduğuna inanmıyor ve onları vücuduna sokmak istemiyor. Bu durumda tek çare, organik gıdaları satın almak oluyor.

  .Organik besinler, tehlikeli tarım ilacı içermezler. Her ne kadar çalışmalar minimal kimyasal içerikli olarak organik olmayan yöntemlerle yetiştirilmiş gıdaların sağlık için yüzde yüz tehlikeli olmadığını gösterse de pek çok insan buna inanmıyor.

  . Çalışmalar, konvansiyonel (organik olmayan) gıdalar ile beslenen çocukların organik beslenenlere kıyasla vücutlarında daha fazla tarım ilacı taşıdıklarını ortaya koyuyor.

  .Bazı uzmanlar tarım ilaçlarının çocuklarda normal nörolojik gelişimin engellenmesine yol açma ihtimali olduğuna inanıyor. Pek çok organik gıda savunucusu hormon ve antibiyotik kullanılan konvansiyonel havyan çiftliklerinden elde edilen gıdalardan da uzak kalmak gerektiğini belirtiyor. Çünkü bu maddeler, o hayvanlardan elde edilen süt ürünleri ve et ile vücudumuza giriyor. Organik olmayan tarımdaki antibiyotik kullanımının, antibiyotiğe dirençli bakterilerin üreme nedeni de olabileceği düşünülüyor.

  . Organik olmayan sebze ve meyvelerde kullanılan aşı ve ilaçlar, kanser, Parkinson, kronik yorgunluk sendromu gibi uzun süreli hastalıklara sebep olabiliyor.

  . Organik gıdaların konvansiyonel gıdalara göre daha besleyici oldukları, C vitamini ve daha yüksek kalite protein içerdikleri biliniyor. Ayrıca organik yemle beslenen hayvanların da konvansiyonel yemle beslenen hayvanlara kıyasla daha sağlıklı olduklarına dair kanıtlar mevcut.

  . Organik tarım, sadece hayvanlar için değil, çevre için de daha iyi. Çünkü organik tarlalar, doğal hayatla ve doğayı koruma programlarıyla çok daha uyumlu.