Opera'yı Hızlandırın

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Opera çıkardığı son sürümle ''The Fastest Browser On Earth'' ünvanını fazlasıyla hakettiğini kanıtlamıştı.Opera yla başabaş giden Chrome'u bile daha beta sürümlerinde hız açısından geçmeyi başarmıştı.

  Opera ne kadar da hızlı bir tarayıcı olsa da yine de ya sisteminizden ya da uygun ayarların yapılmamasından kaynaklanan bir yavaşlama görülebilir.Günümüzde tarayıcılar arasındaki HIZ konusu milisaniyelerle ölçülecek düzeye gelmiş durumda.Eğer Operanızda milisaniyelerle ölçülecek bir yavaşlama sözkonusuysa bu pek önemli değil ancak gözle görülür bir yavaşlama söz konusuysa aşağıdaki ayarları yapmanız Opera nızın hızlanmasına katkı sağlayabilir.Şimdiden kolay gelsin.

  [​IMG]

  O MENÜ'' >> AYARLAR >> TERCİHLER dizininden GELİŞMİŞ sekmesine ulaşın.

  [​IMG]

  - GELİŞMİŞ sekmesinde GEÇMİŞ sekmesini tıklayın karşınıza yukarıdaki pencere gelecektir.

  -Bu pencerede sırasıyla :

  a)ADRESLER kısmındaki rakamı 1000 olarak ayarlayın.

  b)Hemen alttaki ''GEZİLEN SAYFALARDAKİ İÇERİĞİ HATIRLA'' nın yanındaki tik i kaldırın.

  c) ÖNBELLEK BOYUTU olarak küçük bir rakam seçin ya da OTOMATİK olarak işaretleyin.

  d)DİSK ÖNBELLEĞİ boyutunu RAM miktarınıza göre ayarlayın.(Ne kadar RAM kullanmalıyım)

  e)Gezinti esnasında yavaşlama sözkonusu oluyorsa arada ŞİMDİ BOŞALT butonuna tıklayıp temizlik yapabilirsiniz.Ve alttaki ÇIKIŞTA BOŞALT seçeneğine tik koyarak Opera yı kapattığınızda önbelleğin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

  f) Bunların dışında BELGELERİ DENETLE kısmını HER ZAMAN ; RESİMLERİ DENETLE kısmını ise HİÇ olarak seçin.

  g) Ayrı olarak ;
  [​IMG]
  Yine GELİŞMİŞ sekmesi altında TARAMA dizinine gidin ve SAYFA GÖRÜNTÜLEME kısmında 1 SANİYE SONRA GÖRÜNTÜLEMEYE BAŞLA yı seçin ve AKICI KAYDIRMA seçeneğinin yanındaki tik i kaldırın.

  - Ya da eğer bir süredir Opera kullanıyorsanız tavsiyem Opera yı sistemeden kaldırıp TEMİZ KURULUM yapmanız.

  -Bunların dışında yapabilecekleriniz şunlardır : Kullanıyorsanız Opera daki eklentileri,betikleri vs. kaldırın;İndirme geçmişini,notları ve RSS ve E-posta kayıtlarını temizleyin.

  NOT:Bütün bunlar kendi sistemimde kullandığım ayarlardır ve bende hız konusunda sorun yoktur.Ancak sizdeki durumlar farklı olabilir.Bu ayarlardan sonra eğer bir farklılık olmazsa OPERA TÜRKÇE FORUM larına üye olup sorunlarınızı bildirerek yardım alabilir ya da bu ayaralarla oynayarak deneme yanılma yöntemiyle uygun ayarlarınızı oluşturabilirsiniz.