Opera'da Flash Benzeri Eklentileri Engelleme

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 25 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Opera’da Flash gibi Eklentiler Nasıl Engellenir?

  Birçok insan farkında olmasa da Flash, Java gibi eklentilerden dolayı bilgisayarlarına virüs, trojan gibi zararlı yazılımları girdirir. Ama Opera’nın bilgisayarınızı daha güvenli yapmak için dahili bir özelliği var.

  Bu özelliği aslında daha önce görmüş olabilirsiniz. Flash nesnelerinin üzerinde “Oynatmak için tıklayın” şekline benzer bir şekilde çalışan bu özellik ile sayfalardaki Flash nesnelerini varsayılan olarak devredışı bırakarak tarayıcı performansını ve site açılış hızını %30′a kadar, güvenliğinizi %5000 kadar artırabilirsiniz.

  Opera’da “Oynatmak için Tıklayın” modunu etkinleştirme

  Opera’da neredeyse her şey gibi bunu da bir kaç farklı yoldan yapabilirsiniz.

  Flash Nesnelerini Devre Dışı Bırakmak

  1)Tercihler ile

  Tarayıcınızın O Menüsünden > Ayarlar > Tercihler > Gelişmiş>İçerik > Eklentileri, sadece gerekli olduğunda etkinleştir[ yolunu izleyerek.

  [)Siteye özel tercih ayarlama ile[
  İsterseniz sadece belirli sitelerde eklentileri devredışı bırakabilirsiniz. Eklentileri engelleyeceğinizi siteyi açtıktan sonra [C2 > Eklentileri etkinleştir > Onay işaretini kaldır[/olu ile web sitesinde eklentilerin devredışı kalmasını sağlayabilirsiniz.

  [Cera Turbo ile Flash Nesneleri Devre Dışı Bırakmak
  Opera Turbo etkin hale geldiğinde otomatik olarak Flash nesnelerini devre dışı bırakır. Gezintinizi hızlandırmak, kota kullanımını azaltmak için Opera Turbo’yu her zaman kullanabilirsiniz. Son güncellemelerle çok daha iyi hale gelen Opera Turbo tarayıcınız sol altındaki “hız göstergesi” simgesinden aktif hale getirilerek kullanılabilir.

  [Cdece İstemediğiniz Eklentileri Devredışı Bırakmak
  opera:plugins sayfasından istemediğiniz ya da kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakarak daha hızlı gezinti ve daha yüksek tarayıcı performansı elde edebilirsiniz.