Opera Unite Nedir, Ne İşe Yarar?

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 17 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Opera, bir web tarayıcısından beklentilerinizi sonsuza dek değiştirmeye hazırlanıyor.

  Opera 10'da yer alacak olan Unite özelliğini sizin için denedik.

  Son dönemde masaüstü tarayıcılar arasında bilinilirliğini ve payını artırmak için sıkı çalışmalar yapan Opera, yeni servisi Unite ile hayli iddialı bir adım daha atıyor. Esasen, Firefox'ta eklentilerle yapabileceğiniz bazı özellikleri tek bir servis üzerinden sunan Opera Unite, bu şekilde tarayıcının "hepsi içinde" profiline tam oturan bir yenilik oluyor.

  MyOpera Genişleyecek
  [​IMG]
  Opera'nın yeni servisi Unite ile belki de en büyük kazancı, MyOpera topluluğunda kısa zamanda gözleyeceği büyük artış olacak. Zira Opera 10'un kilit özelliği Unite'ı kullanmak için uyumlu tarayıcıyı indirdikten sonra, MyOpera hesabı açmanız gerekiyor. Tek adımda ve çok kısa süren bu işlemin ardından, Opera Unite'ın tüm hizmetleri önünüze sergileniyor.

  Eklentinin Adı Servis mi Oldu?
  [​IMG]
  Opera Unite, temelde bilgisayarınızdaki medya oynatma, dosya paylaşma, not ekleme gibi eylemleri Opera'nın vekil sunucuları üzerinden gerçekleştirmenizi sağlayan bir hizmet. Şimdilik başlangıç aşamasında olduğu için, bizzat Opera tarafından sunulan servisler dışında seçenek bulunmuyor.

  Ancak Opera'nın sağladığı servisler de yabana atılır gibi değil. Kurulumun ve ücretsiz MyOpera hesabı alımının ardından, tarayıcının ünlü kenar çubuğundan Unite sekmesinde kendi Unite ana sayfanıza erişebiliyorsunuz. Menüden mevcut servislerinizi görüntüleyip, son zamanlarda ne kadar sıklıkla kullandığınızı takip edebilirsiniz.

  Opera varsayılanı olarak dosya paylaşımı, pano, medya oynatıcı, fotoğraf paylaşımı, sohbet odası ve web sunucusu servisleri yüklü geliyor. Dilediklerinizi en alttaki çöp kutusuna atmanız da mümkün. Şimdi bu servislere yakından bakalım.

  Paylaşımın Kralı Opera

  [​IMG]

  Opera Unite menüsünün en üstünde yer alan File Sharing, bilgisayarınızda bulunan klasörleri MyOpera'da paylaşıma açmanızı sağlıyor. Bunun için paylaşmak istediğiniz klasörü hedef olarak gösterip, sonunda verilen bağlantıyı MyOpera kullanıcılarına göndermeniz yeterli.

  Dilerseniz, klasörünüze kimlerin erişip erişemeyeceğini denetlemeniz de mümkün. Bunun için sağ tarafta bulunan Access Control panelinde Public, Limited veya Private ayarlarından birini tercih edebilirsiniz. Public ile dosyalarınız halka arz edilirken, Limited seçeneğinde sadece belirlediğiniz parolayı girenler dosyalara erişebiliyor. Private seçeneğinde ise klasöre sadece siz erişebiliyorsunuz.
  [​IMG]

  Özellikle birden fazla bilgisayar kullanırken senkronizasyon veya ihtiyaç duyulan dosyalara acil erişim açısından, dosya paylaşımının Private seçeneği oldukça faydalı olacak gibi görünüyor.


  Opera'ya Not İliştirin
  [​IMG]

  Fridge adlı servisi, üzerine not yapıştırabileceğiniz bir buzdolabı gibi düşünebilirsiniz. Üstelik sadece siz değil, kendi bağlantınızı paylaştığınız tüm MyOpera cemiyeti de istedikleri türde yapışkan notları sizin buzdolabınıza ekleyebilecek. Doğum günleri, partiler, toplantılar, aşk itirafları... Aklınıza gelebilecek, bir not kağıdına yazmak isteyebileceğiniz her türlü yazı Fridge ile Opera'da.

  Opera Sosyalleşiyor

  Herkes kendi sohbet platformunu kurar da Opera geri kalır mı? MyOpera topluluğunun genişlemesiyle birlikte en sık kullanılacak özelliklerden biri de hiç şüphesiz Lounge olacak. Diğer MyOpera kullanıcılarıyla tarayıcınız üzerinden sohbet etmenizi sağlayan bu servise arkadaşlarınızı eklemek için, tıpkı diğer Unite servislerindeki gibi kendi bağlantınızı paylaşmanız yeterli.
  [​IMG]

  Lounge penceresinde kendi durumunuzla birlikte o sırada çevrimiçi olan arkadaşlarınızı görebilir, sohbet edebilirsiniz. Üçüncü taraf geliştiricilerin de katkıda bulunabileceği Opera Unite'ın en fazla geliştirilecek olan bölümünün bu pencere olacağına dair bir his var içimizde:
  [​IMG]

  Albümleriniz de Opera'da

  Fotoğraf albümlerini paylaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Tıpkı dosya paylaşım servisinde olduğu gibi, fotoğraf paylaşımında da albümlerin olduğu klasörü hedef göstererek, albümlerinizi görüntüleme işini Opera sunucularına devredebilirsiniz:

  [​IMG]

  Her bir albüme girdiğinizde içinde bulunan fotoğrafların önizlemelerine tıklayarak, fotoğrafları tek tek açabilir, dilediğiniz görselleri başka bilgisayarlara indirebilirsiniz. Erişim kontrolü de dosya paylaşımında olduğu gibi Public, Limited ve Private seçeneklerine sahip.

  [​IMG]

  Opera Sunucu İşine mi Girdi?

  [​IMG]

  Bilgisayarınızda barındırdığınız bir web sitesi varsa, Opera Unite sizin için çok daha fazla anlamlı. Zira bu web sitesini artık Opera'nın dev sunucularında barındırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, paylaşmak istediğiniz içeriği belirleyip online dünyaya salmak. Web sitelerini denemek isteyen geliştiricilerden, amatör çalışmalara kadar, Opera web sunucularını sağlam tutabilirse, özellikle bu bölümden çok ekmek yiyecek gibi görünüyor.