Opera Mini 4 Yaşında

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 26 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. Opera Mini 4 Yaşında


  4 yılı geride bırakan Opera, bu kısa sürede kırılması güç rekorların da altına imza atarak cep telefonlarında en güçlü ve en çok tercih edilen olma onurunu da yakaladı.

  2005 yılının Kasım ayında ilk Opera Mini versiyonu sınırlı sayıda İsviçre ve Norveç'te bazı kullanıcılara gönderildiğinde çok fazla ilgi görmemişti. 2006 Ocakta yayınlanan herkese açık ilk versiyona olan ilgiyi görünce, bu günkü rakamlara ulaşmak kimsenin aklında olan bir durum değildi. Aradan geçen 4 yıl gibi bir süre içersinde müthiş bir gelişim gösteren ve mobil kullanıcılarına birçok yeni özelliği ilk duyuran olan Opera, şu anda haklı bir konuma sahip.

  Her ay yayınlanan Opera Mini verileri ile yaşanan müthiş ivmelenmeyi gözler önüne seren Opera, hem mobil internete olan artan ilgiyi hem de bu pastadan en büyük payı kapan yazılımlarının başarısı ortaya koyuyor.


  Yayınlanan basın duyurusuna göre Opera Mini üzerinden Aralık ayında 20.7 milyar web sayfası görüntülenmiş. Bu rakam Kasım ayına göre %10.1, 2008 yılının Aralık ayına göre de %223'lük bir artışı gösteriyor. Opera sunucularından Aralık ayında Mini aracılığı ile 300 terabyte veri çekildiğini de belirtelim.

  Aralık 2009 ile birlikte toplamda 46.3 Milyon farklı mobil cihazda kullanılmaya başlayan Opera Mini, bu rakam ile birlikte Opera'nın kişisel bilgisayarlar için geliştirilen sürümünü de yakalamış oldu. Bu oranın geçtiğimiz Kasım ayına kıyasla %11'lik bir artışa denk geldiği, 2008'in aynı ayına göre de %206'lık bir artışı ifade ettiği belirtildi. Bu durum ilginin ne derece büyük olduğunu kanıtlamak adına en güzel örnek olsa gerek.

  [​IMG]