Opera 11.10 Barracuda Beta

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 20 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Opera Software 17 Mart itibariyle Opera 11.10 -kod adıyla Barracuda- beta aşamasını yayına sundu. Çok daha akıllı özellikler ve daha iyi bir performans ile gelen yeni Beta, önümüzdeki haftalarda daha da geliştirilecek.

  [​IMG]

  NOT:Beta derlemesini kurmadan önce tüm Opera verilerinizi yedeklemeniz tavsiye olunur.

  Neler var?

  Hızlı Erişim geliştirmeleri
  Daha kolay yüklenebilir (Adobe Flash vb) eklentiler
  Hatalı web sayfalarında arama önerileri
  Bildirimli arabirim ile Opera özellikleri daha çabuk keşif
  Yeni tasarımlı Opera iç sayfaları
  Eklentiler için yeni Opera URL Filter API’si
  Yüzlerce hata düzeltmesi…

  Hızlı Erişim 2.0
  [​IMG]

  Favori web sitelerine kolay ve hızlıca erişmek için ,4 yıldır kullandığınız, Opera’nın en sevilen özelliklerinden Hızlı Erişim daha da geliştirildi. Artık, Hızlı Erişim bölmelerinin sayısı, flow özelliği sayesinde, sınırsız oldu. Artık, Hızlı Erişimlerinize istediğiniz isimleri verebilir, yakınlaştırma özelliğini kullanarak daha çok siteyi tek ekrana sığdırabilir ya da büyütebilirsiniz.
  Hızlı Erişim 2.0‘daki tek yenilik bunlar değil elbette. Artık, web sitelerinin ön izlemeleri alınırken öncelikli olarak sitede tanımlanmış logo görseli aranıyor. Varsa, o görsel Hızlı Erişim bölmesinde daha büyük olarak gösteriyor. Bu sayede aradığınız siteleri logolarından hızlıca bulup erişebiliyorsunuz.

  Zarif Hızlı Erişim Bölmeleri

  Artık boş bölmeleri görmek zorunda değilsiniz. Sadece dolu olan Hızlı Erişimler gösterileceği için size daha dolu ve daha şık bir Hızlı Erişim kullanımı sağlayacak. Bölmeleri sayfanın en alt kısmındaki artı (+) simgesine basarak kolayca artırabilirsiniz.

  Düzeltilebilir Hızlı Erişim Başlıkları
  [​IMG]

  Hızlı erişim önizlemelerindeki sitelerin başlıklarını isterseniz manuel olarak değiştirebilirsiniz.

  Hızlı Erişim Önizlemeleri

  Yukarıda belirttiğimiz gibi, artık hızlı erişim önizlemelerinde işlem sırası değişti. Web geliştiricileri kendi sitelerinin Hızlı Erişimde nasıl görüneceğini ayarlayabilecek.

  Hızlı Erişim önizlemesi/simgesi belirlemede sırayla şu işlemler uygulanacaktır:
  view-mode: minimized CSS kodu varsa bu biçimlendirme uygulanır.
  Eğer biçimlendirme yoksa, Opera simge aramaya başlayacaktır.
  Belli bir simge yoksa, eksikse ya da bozuksa Hızlı Erişim önzilemesi olarak web sitesinin görüntüsü kullanılacaktır- varsayılan işlem.


  Hızlı Erişime Web Sayfası Ekleme Önerileri

  Hangi web sitelerini Hızlı Erişime ekleyeceğinizi düşünmeyin. Opera size bir dizi önerilen site sunacaktır. Bunun için Hızlı Erişimdeki artı tuşuna basmanız yeterli.

  Hızlı erişimdeki en son kutucuktaki artı (+) simgesini kaldırmak için opera:config#UserPrefs|SpeedDialState değerini 2 oalrak değiştirin. Bunu yapınca Hızlı Erişimleri silemez ve yenisini ekleyemezsiniz.

  Hızlı Erişimlerin Yerleşimi
  [​IMG]

  Artık hızlı erişim sayfasının şekillendirmesini ister otomatik isterseniz varsayılan halde gelen seçeneklerden biriniz seçerek yapabilirsiniz. Hızlı erişim ekranının sağ üst kısmındaki “Configure” seçeneğini tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ayar penceresi gelecektir. Buradaki “Yerleşim” seçeneği ile farklı yerleşim seçeneklerini kullanabilirsiniz.

  Otomatik seçeneğini kullanarak bu yerleşimin en uygun boyutta olmasını sağlayabilirsiniz.


  Hızlı Erişim Yakınlaştırma/Uzaklaştırma
  [​IMG]

  Hızlı erişim ekranı da artık diğer web sayfalarında olduğu gibi yakınlaştırılıp uzaklaştırılabilmektedir. bunun için ekranınızın sağ alt köşesindeki Görünüm düğmesini tıklayarak sayfayı istediğiniz boyuta getirebilirsiniz. Sayfa görünümünü değiştirdiğiniz anda hızlı erişim ekranı yerleşimi de (eğer otomatik yerleşim seçili ise) otomatik olarak değişecektir.

  Bu boyutlandırmayı CTRL+Fare orta tuşu kullanarak da değiştirebilirsiniz.

  Daha Kolay Yüklenebilir Eklentiler

  Barracuda, Flash eklentisini kolaylıkla indirebilir. Flash gerektiren bir sayfayı açtığınızda, Opera bu eklentiyi otomatik indirip arka planda kurabilir. Sizi bir zahmetten kurtarır.

  Yüzlerce Hata Düzeltmesi

  Opera 11.10 Barracuda‘nın ilk derlemelerinden itibaren özellikle çekirdekte ve diğer tüm alanlarda yüzlerce düzeltme yapıldı. Uzun listeyi görmek istiyorsanız tüm değişiklik listelerini inceleyebilirsiniz.


  Daha Etkileşimli Bir Yapı


  İfadesel Arabirim
  [​IMG]
  Çöp Kutusu Parıldaması-Bir Sekme Kapatıldığında Ortaya Çıkar

  Opera’da yüzlerce özellik var… Takdir edersiniz ki günlük bir kullanıcı Opera Türkiye‘yi ya da diğer Opera bloglarını takip etmeden bu özelliklerinden tümünden haberdar olamıyor. Bu nedenle Opera Tarayıcı‘nın bazı özelliklerini açığa çıkarmak için ifadesel bir ara birim hazırlıyor. Örneğin; bir sekmeyi kapatırken çöp kutusu parıldıyor. Bu, çöp kutusuna basarak kapatılan sekmelerin tekrar açılabileceğini belirtiyor. Google‘da bir arama yaptığınız sayfa sonunda “Bir sonraki sayfaya geçmek boşluk tuşuna basın” gibi bildirimler sunuyor.


  Hatalı Web Adreslerinde Arama Önerileri

  Test için İngilizce ve Rusça dilinde Opera kullanırken görüntülenen bu özellik; hatalı bir adrese gittiğinizde hata sayfasının yanı sıra size “Bunu mu demek istediniz?” gibi alternatifler sunuyor. Bu özellik için şimdilik Yandex arama motoru kullanılmış ama final aşamasında Google ya da isteğe bağlı bir arama motoru olacaktır.


  Yeni Tasarımlı Opera İç Sayfaları
  [​IMG]

  Opera’nın opera:about, opera:config gibi iç sayfaları daha modern ve şık bir tasarıma büründü


  Yeni İstemci Davranışı

  Tarayıcı uyumluluğunu arttırmak için Opera, varsayılan istemci davranışını diğer tarayıcılara biraz daha benzetti. Bununla ilgili açıklamayı bu adreste bulabilirsiniz.

  Yeni web standartları

  Barracuda’nın içine baktığımızda yeni tarayıcı çekirdeği onu en hızlı Opera sürümü yapmasının yanında CSS3′ün multi-column ve gradient desteğini, Web Open Font Format (WOFF) desteğini ve Google’ın WebP resim protokolünü destekliyor.

  WebP desteği

  Google’ın jpeg’e alternatif olarak geliştirdiği WebP isimli yeni resim türü desteği eklendi.
  Opera’ya WebP Desteği


  CSS lineer gradient desteği

  W3C’nin önerdiği kurallara uygun şekilde elementlerin arkaplanını iki veya daha fazla renk arası geçişsel tonlarda olmasını sağlayabilirsiniz.
  Detaylar için makale(İngilizce)


  CSS multi column desteği

  Yine W3C’nin önerdiği standartlar doğrultusunda web sayfalarını gazete yazıları gibi sutunlara bölmeye yarayan CSS multi column desteği eklenmiştir.

  Web Open Font Format (WOFF) desteği

  Artık Opera ile @font-face ile .woff uzantılı yazı tiplerini web sayfasında kullanabilirsiniz.


  Yeni URL Filter API

  Eklenti geliştiricileri Opera’nın engellenmiş içeriklerine ulaşabilecek ve engellenmiş içeriklere yeni girdiler ekleyebilecek veya var olanları kaldırabilecek.
  API desteği için burayı tıklayın.(İngilizce)
  İçerik Engelleme ile ilgili yazılar (Türkçe)


  Opera Dragonfly 1.0 API

  Web geliştiricilerine yardımcı bir araç olan Dragonfly artık programlanabilir bir yapıya sahip.

  Opera’nın hata ayıklama aracı Opera Dragonfly beta 1 ile birlikte daha da geliştirildi. Tamamen yeni bir tasarımla, geliştirmeler ve yenilikler içeren beta1′de ayrıca SVG ve HTML5 API’lerinden Web Storage desteğini de içeriyor.

  Opera’yı henüz kurmadıysanız indirin ve kurun…

  Yandaki adresi Opera’da açın: opera:config#DeveloperTools|DeveloperToolsURL
  “Developer Tools URL”yi yandaki adres ile değiştirin https://dragonfly.opera.com/app/cutting-edge/
  “Kaydet”in.

  Opera Dragonfly’ı açmak Ctrl+Shift+I ya da O Menü > Sayfa > Geliştirici araçları > Opera Dragonfly yolunu izleyin.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Haz 2013
 2. Cevap: Opera 11.10 Barracuda Beta

  Opera 11.10 Beta Baracuda ya bir göz atın bakalım :f118:

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Oca 2014