Onlara SMS ve internet yasak !

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 26 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Onlara SMS ve internet yasak !


  Uygur Türklerinin yaşadığı Çin'in Sincan bölgesinde internet ve SMS yasak !  Önce Urumçi ardından da Çin'in Sincan özerk bölgesinde yaşanan olayların üzerinden neredeyse 4 ay geçmiş olmasına karşın hala internet ve SMS kısıtlamaları sürüyor.

  Hürriyet’in haberine göre Uygurların yaşadığı Sincan'da 200'den fazla insanın kaybettiği olaylarda yerel iş yerleri zarar görmüştü. Bölgede yaşayanlar hükümet kaynakları dışında haber ve bilgiye erişemiyor. Han Çinlileriyle Uygurlar arasındaki etkin çatışmaların ardından Çin hükümeti, ülke çapında sosyal ağları engellemişti. Facebook ve Twitter hala engelli durumda. Çin bu isyanlarda, sosyal ağlar üzerinden yürütülen iletişimi suçlamıştı. İnternet yasağının sebebi politik ancak SMS yasağının sebebi biraz farklı.

  Batılı gözlemciler bu yasakların sürmesinde bu yıl düzenlenen önemli yıl dönümlerinin payı olduğunu belirtiyor. Bu önemli günler arasında Çin'de komünist devrimin 60. yıldönümü de yer alıyordu.

  Çin, 60. yıl kutlamalarında gövde gösterisi yapar ve uzay programını sergilerken, bütün ülkede sosyal ağlara erişim özgürlüğü engellenmeye devam etti. Çin'in Sincan bölgesi ve Uygur Türkleri ise bu yasaklardan en ağır etkilenenler oldu.

  "Talihsiz gerçek şu ki Çin hükümeti bu tür internet yasakları uygulayıp istediği kadar sürdürebiliyor" diyen Phelim Kine, New York merkezli Human Rights Watch için Hong Kong'da araştırmacılık yapıyor. "Hükümet iş yerlerinin ve sıradan vatandaşların dertlerini umursamıyor" diye ekliyor Kine.
    2. Cevap: Onlara SMS ve internet yasak !

  Bakın bize ne kadar modern bir toplum olduk, dağdan köpek indirip havai fişeklerle karşılanmalarına izin veriyoruz. Biraz örnek alın bizden
    3. Cevap: Onlara SMS ve internet yasak !

  yazık ne bunların cektıgı yaa herseylerı kısıtlanıyor..yazık yaa.ayak altında ezıleceklerı el üstünde tuttuyoruz evet hazan ablacım katılıyorum