Önemli Ticaret Yolları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 2 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Önemli Ticaret Yolları Nelerdir  Dünya Üzerindeki Önemli Ticaret Yolları

  KÜRK YOLU

  Hazar ve Bulgar ülkelerinden başlayıp, Ural, Sibirya ve Altaylar üzerinden Çin'e giden yola Kürk Yolu deniliyordu. Türkler bu yolun üzerinde de olduklarından sanar, samur, kunduz, vaşak gibi av hayvanlarının kürklerinin ticaretini yapıyorlardı. Hazar ve Bulgar ülkelerinden başlayarak Ural-Güney, Sibirya-Altaylar-Sayan dağları üzerinden Çine ve Amur nehrine ulaşan yol da canlı bir ticarî faaliyete sahipti. İpek yoluna kuzeyden paralel uzanan bu yola kürk-yolu denilmektedir.

  İPEK YOLU

  Avrupa, doğunun kaliteli ipek ve baharatı ile tanışınca, bu ürünlere büyük bir talep doğmuş ve İpek Yolu olarak adlandırılan tarihi ticaret yolları yapılmıştır. Antakya ve Tir den başlayan İpek yolu,İran ve Afganistanın kuzeyini geçtikten sonra Pamir bölgesine ulaşıyor ve burada,Taş kuledenen bir yerde Doğu ve Batıdan gelen kervanlar arasında alışveriş yapılıyordu. Bakrada ayrılan bir kol Hindistana varıyor,bir başkası da bugünkü Rus Türkistanının güneyinden geçiyordu.Çin'in en uç noktasından başlayıp Anadolu'nun çeşitli yerlerinden geçerek İstanbul'da birleşen ve oradan da Avrupa'nın içlerine giden bu yol boyunca, yükleri taşıyan kervanlar sadece ticaretin gelişmesini değil, Asya ile Avrupa arasında günümüzde de izleri görülen kültür alışverişini de sağlamıştır.

  BAHARAT YOLU

  Hindistan'dan başlayarak İran Körfezi ve Irak üzerinden Suriye Limanlarına veya Kızıldeniz yoluyla Süveyş ve Akabe'ye, oradan da kara yoluyla İskenderiye'ye ulaşan yoldur. Bu yola Buhur yolu da denir. Bu yol Hadramut şehrinin Baharat ormanlarında başlar,Sibve nehrini geçer,Katbandan Moarab ve Maine vararak oradan Kızıldenize paralel Neptilerin başşehri olan Petraya ve aynı zamanda Mekkeye varırdı.Burada üç kola ayrılırdı:1.Filistin ve Finike limanlarına Sayda ve Şam şehirlerine; 2.Beyn-ül Nehreynden,Ninovaya;3.de Sina yarımadasından Mısıra ulaşırdı.Kervanların geçtiği en eski yollardan birisidir.Uzak Doğu ile yapılan ticaret, Venedik ve Mısırlıların elinde bulunuyordu. Bu devletler, diğer devletlerin Baharat Yolu'ndan faydalanmasını engellemeye çalışmışlardı.

  KRAL YOLU

  İlkçağda kendiliğinden oluşan bir ticaret yoludur. Aşağı Mezopotamya'da İran Körfezi kıyılarından Anadolu'da Ege Denizi kıyılarına kadar uzanır.Lidyalılar (MÖ:676-MÖ:546 ) tarafından geliştirilmiştir.Persler zamanında yol boyunca karakollar ve ko-nak yerleri (menzil) yapılmış, ticaretin yanısıra askeri amaçla da kullanılmıştır. Yak-laşık 2500 km. Uzunluğunda bakımlı ve düzenli bir yoldur. Anadolu tarihinin bilinen en eski yolu Kral Yoludur.
   
Yükleniyor...