Önemli Tenis Turnuvaları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 30 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Önemli Tenis Turnuvası  Dünyanın Önemli Tenis Turnuvaları

  Grand Slam , en önemli 4 tenis turnuvasının her birine verilen isim. Ayrıca major veya sadece slam olarak da bilinirler.

  Bunlar;

  - Avustralya Açık,
  - Fransız Açık (Roland Garros),
  -Wimbledon Tenis Turnuvası
  -Amerika Açık

  olarak listelenirler.

  Hepsi açık tennis turnuvalarıdır. Açık kelimesi herkese açık olduğunu ifade eder.

  Grand slam sezonu Avustralya Açık ile Ocak ayında başlar, Roland Garros ile Mayıs'ta devam eder, ardından Wimbledon Temmuz'da yapılır ve sezonun son Grand Slam'i olan Amerika Açık ise Ağustos-Eylül aylarında yapılır.

  Hepsi açık havada; çimde, toprakta veya sert yüzeyde oynanmaktadır. Wimbledon tenis turnuvasının oynandığı kortların en önemlisi olan Merkez Kort'a, 2009 yılındaki turnuvadan itibaren kapanabilen çatı kullanılmaktadır.

  Grand Slam terimi, aynı zamanda, aynı yıl içinde bu 4 tenis turnuvasınının birden kazanılması durumunu da ifade eder. 1988 yılından beri tennis olimpik bir spor olmuştur. Grand Slam'in yanısıra aynı yıl olimpiyatları da kazanan tenisçi Golden Grand Slam elde etmiş olur.

  Wimbledon Tenis Turnuvası , ya da kısaca Wimbledon, tenis sporunun en eski ve en prestijli turnuvasıdır. İngiltere'nin başkenti Londra'da her yıl Haziran ayının son haftasında başlayan turnuva iki hafta sürmektedir. Artık yağmur nedeni ile maçların aksamadığı turnuvada ilk Pazar günü geleneksel olarak maç oynanmaz. İlk olarak 1877 yılında düzenlenen turnuvada, tenisçilerin beyaz giyinme zorunluluğu, korta giriş ve çıkış protokolü gibi yazılı olmayan kurallar vardır.

  Kaynak:vikipedia
   
Yükleniyor...