Önemli Tarihi Eserler

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 28 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dünyadaki Önemli Tarihi Eserler


  Önemli Tarihi Eserler Nelerdir


  Artemis Tapınağı

  Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktan geriye bugün sadece bir iki mermer parçası kalmıştır. Türkiye'deki antik kent Selçuk İzmir'de bulunmaktadır. Tapınak Lidya Kralı Kroisos tarafından başlatılmış 120 senelik bir projenin eseridir.

  İskenderiye Feneri

  Mısırda İskenderiye Limanının karşısındaki Pharos Adası üzerine yapılmış. İnşaası M.Ö. 285-246 yılları arasında süren Fener, Ptolemy-Batlamyus-Soter ve Ptolemy tarafından yaptırılmıştı. Kaidesi ile birlikte 135 metre yüksekliğinde olan fener, beyaz mermerden yapılmış.

  Zeus Heykeli

  Yunanlılar, Yunanistanın batı kıyısında Peloponnesus denen bölgedeki Olimposta Zeus adına bir tapınak yaptırmışlardı.

  Euromos

  Halk arasında Ayaklı olarak bilinen kalıntılar Milas – Söke karayolunun 13. kilometresinde, Selimiye Bucağı yakınlarındadır. Bugünkü karayolu, antik kentin içinden geçmektedir. Yörede Mylasadan sonra en önemli kent olmasına rağmen Helenistik dönemden önceki tarihi hakkında fazla bir bilgi yoktur.

  Gizemli Maya Sarayı

  2.000 yıl önce Kuzey Guatemaladaki Cancuen Sarayında oturan Maya kralları, ülkeyi buradan yönetirlerdi. Arkeologlar, bu bölgede orman dokusunun altında Maya Krallığının bulunduğunu 1905 yılından beri biliyorlardı, ancak kazılarda çok önemli bir kalıntı bulacakları hiç akıllarına gelmiyordu.

  Babilin Asma Bahçeleri


  Babil'in Asma Bahçeleri, MÖ 605'den itibaren 43 yıl hüküm süren Babil Kralı II. Nebukadnezar tarafından yapılmıştır. Daha zayıf bir rivayete göre ise MÖ 810 yılından itibaren 5 yıl hüküm süren Asur Kraliçesi Semiramis tarafından yapılmıştır.

  Mısır Piramitleri

  Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eser, Mısırdaki Keops Piramididir. Mısırın başkenti Kahire yakınındaki Nil Nehrinin batısında bulunan Giza Yaylasında bulunmaktadır.

  Topkapı Sarayı

  İstanbulda Sarayburnu sırtları üzerinde bulunan saraydır. Topkapı, Osmanlı padişahlarının Dolmabahçe Sarayı yapılıncaya kadar oturdukları saraydır. Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılmağa başlamış, giderek yeni bölümler eklenmiştir. 1924′ten beri müze olarak kullanılan sarayda Fatihten Abdülmecite kadar bütün hükümdarlar oturmuştur. Sarayın çevresi surlarla çevrilidir. Kıyı kesimindeki surlar Bizans çağından kalmadır.

  Versailles Sarayı


  Fransada, Paris dolaylarındaki saray ve müzedir.

  Yerebatan Sarayı

  İstanbulda eskiden kalma büyük sarnıçtır. Yerebatan Sarayı adıyla anılan Bazilika Sarnıcı, İstanbulda Ayasofya ile Cağaloğlu arasında bulunan büyük bir sarnıçtır. Günümüzde de içinde su bulunan bu büyük kapalı sarnıç, kentin su ihtiyacını karşılamak üzere îlkçağda yapılmıştı.

  Paskalya Adası

  Şilinin batısında Büyük Okyanusta ada. Yüzölçümü 179 km2. Bu volkanik ada adını, Hollandalı Jacob Roggeveen tarafından 1772 yılının Paskalya günü keşfedilmiş olmasına borçludur.

  Selimiye Camii

  Edirnedeki ünlü Türk camii. Kanunî Süleymanın oğlu Selim II tarafından Edirnede ünlü mimar Sinana yaptırılan Selimiye Camii, selâtin camilerinin en ünlülerinden biridir. Yapımı 1569′dan 1675′e kadar 6 yıl sürmüş ve yaptıran padişahın adıyla anılması için de Selimiye adı verilmiştir. Mimar Sinan bu camiyi yaparken o zamana kadar hiç bir mimarın başaramadığı bir işi başarmış, önceki büyük cami ve kiliselerde görülmemiş bir ustalıkla bütün camiyi tek bir kubbeyle örtebilmiştir.

  Keops Piramidi

  Keops Piramidi ya da diğer adıyla Büyük Piramit, Giza Platosundaki diğer sekiz piramidin arasında yaklaşık 30′uncu enlemde Nil Nehrinin deltası üzerinde bulunmaktadır. Mısırlıların mimari başarısında yüksek bir noktayı göstermektedir. Ancak nasıl inşa edildiği ya da hangi firavunun inşa ettirdiği hakkında fazla bilgi yoktur.