Önemli Sebze Hastalıkları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda zamaneanne tarafından 19 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Önemli Sebze Hastalıkları Nelerdir


  Önemli Sebze Hastalıkları Hakkında Bilgi  Tüm bitkilerde mevsime ve bazı dış şartlara bağlı olarak bazı hastalıklar görülür. İşte o hastalıklardan bir kaçı:

  Külleme:

  Külleme hastalığı hemen hemen bütün bitkilerde görülmektedir. Ancak sebzelerde küllemenin ayrı bir önemi vardır. Külleme tarla ve bahçe yetiştiriciliği yapılan yerlerde kavun, hıyar, kabak, karpuz, bamya, gibi sebzelerde; örtü altı yetiştiriciliği yapılan yerlerde de yine hıyar, kavun, domates, patlıcan, biber v.b. sebzelerde genellikle her yıl görülür.

  Antraknoz

  Baklası yenen sebzeler olarak. kabul edilen bakla, bezelye ve fasulyenin en önemli hastalıklarından biridir. Hastalık bitkilerin kök, kök boğazı, gövde, yaprak sapı, yaprak, meyve ve tohumlarında görülür.

  Solgunluk Hastalıkları

  Solgunluk hastalıkları sadece sebzelerde değil, meyve ağaçları, süs bitkileri hatta kültür bitkileri arasında bulunan ve istenmeyen yabancı otlarda bile görülmektedir. Ancak en yaygın olarak görüldüğü sebzeler domates, biber, kavun, karpuz ve hıyardır. Solgunluk hastalığına neden olan etmenler (mantarlar) toprakta her zaman bulunur. Ancak şartlar hastalık için uygun olduğunda bitkilerde hastalık görülür.