Önemli Dualar

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Masal tarafından 6 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Okunması Gereken Önemli Dualar


  Çeşitli Önemli Dualar


  Sabah akşam 100 kere okununca bütün günahların affedileceği tesbih duası:

  ''Sübhânallahi ve bi-hamdihi, sübhânallahil azîm''

  Manası:

  Kemâl sıfatlarla muttasıf ve noksan sıfatlardan beri olan Allahı hamd ile tesbih ederim.  Bir işe başlarken, bunun kolay ve hayırlı olması için devamlı şu dua edilmelidir:

  “Rabbi yessir ve lâ tüassir Rabbi temmim bil hayr. (64)


  Aksırınca Okunacak Duâ


  Aksırınca “Elhamdülillah demeli, bunu duyan müslüman da, “Yerhamükellah yani (Allah sana rahmet etsin.) demelidir! Üçüncü biri varsa “Yehdina ve yehdikümullah demelidir! Üçüncü bir kimse yoksa, aksıran cevap olarak aynı şeyi söylemelidir!

  Namazı Bitirince Okunacak Dua

  Sübhânallâhi velhamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallahü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil'aliyyil'azıym.

  MANASI:
  Yüce Allah'ı tesbih ederim. Hamdü senâ Allahü Teâlâ'ya mahsustur. Allah'tan başka ilâh (ibadet edilecek)
  oktur. Allahu Teâlâ, en yüce, en büyüktür. Güç ve kuvvet ancak ve ancak Allah'ındır.


  Kötülerin şerrinden kurtulmak için duâ

  Resûlullah Efendimiz, düşmandan çekindiği zaman: “Allahümme innâ necalüke fî nuhûrihim ve neûzü bike min şurûrihim derdi.


  Cennet ehlinden olmak için duâ

  Şu duâyı yakîn ile inanarak gündüz okuyan kimse gece olmadan ölürse Cennet ehlinden olur. İnanarak gece okuyan sabah olmadan ölürse Cennet ehlinden olur.

  Allahümme ente rabbî lâ ilâhe illâ ente halâktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vadike mestetatü eûzü bike min şerri mâ sanatü ebûü leke bi nimetike aleyye ve ebûü bizenbî fağfir lî feinnehû lâ yağfirüzzünûbe illâ ente. (45)

  Manası:

  Allahım sen benim Rabbimsin. Senden başka ilâh yoktur. Sen beni yarattın. Ben de senin kulunum. Gücüm yettiği kadar senin vadin ve ahdin üzerineyim. Yaptıklarımın şerrinden sana sığınırım. Senin bana verdiğin nimetini îtiraf ederim. Günahımı da îtiraf ederim.Beni mağfiret et. Çünki günahları ancak sen bağışlarsın.
   
 2. Cevap: Önemli Dualar

  teşekkürler bunları ezberleyip okuyacağım. teşekkürler