Önemli Besteciler Kimlerdir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 2 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Önemli Besteciler Kimler

  Dünyaca Ünlü Önemli Besteciler

  Mozart


  Wolfgang Amadeus Mozart, Avusturyalı besteci (1756-1791).

  Mozart'ın yaşamı bir peri masalı gibi başlar ve çocukluğu bir efsane olarak belirlenir: dört yaşındayken klavsen çalıyor, altısında yaptığı besteler, babasını, onun müzik eğitimini bizzat ele almaya yöneltiyordu. Birkaç yıl içinde tam bir virtüöz oldu; klavsen, keman ve org çalarken doğaçtan besteler yapabiliyor, hattâ orkestra bile yönetebiliyordu.

  Ludwig van Beethoven


  Alman bestecisi (1770-1827)

  Beethoven, Ren (Rhein) kıyısındaki Bonn şehrinde doğdu; yoksul bir ailenin çocuğuydu. Daha dört yaşındayken babası onu piyanonun başına oturttu ve çok yetenekli olsuğunu görünce, pek küçük olmasına rağmen, eve para getirmeğe zorladı. Sekiz yaşında oğluna ilk konserini verdirdi.

  Richard Wagner

  Richard Wagner, Alman bestecisidir (1813-1883). Leipzig'de doğan Wagner, daha çocukluk yıllarında kendini tiyatronun büyüsüne kaptırdı. Felsefe. ve müzik öğrenimini birlikte sürdürdükten sonra başarısız birer deneme olan ilk operalarını yazdı. Almanya'da orkestra yöneticiliği yapan, ardından Fransa ve İngiltere'yi dolaşan Wagner, meslek yönünden çok güç yıllar yaşıyordu.

  Piotr Çaykovski


  Rus bestecisi (1840-1893).

  Ailesinin hukukçu yapmak istediği Çaykovski, yirmi üç yaşma gelince kendini müziğe adadı, önce Petersburg (Leningrad) Konservatuarı'na girdi, iki yıl sonra, Moskova Konservatuarı'na öğretmen olarak alındı. İlk senfonik eserlerini, ilk operalarını ve ünlü Piyano Konçertosu'nu (1875) işte bu dönemde verdi.
   


Similar Threads: Önemli Besteciler
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz tarihi mekanlar ve doğal varlıklar ülkemiz için hangi bakımdan önemlidir 9 Kasım 2014
Bunları biliyormusunuz Çevremizde Önemli Kirlilik Nedenleri 11 Temmuz 2013
Bunları biliyormusunuz Savaşta Silah mı Cesaret mi Önemli? 21 Şubat 2013
Bunları biliyormusunuz 2013 Yılı Önemli Günlerin Tarihleri 15 Eylül 2012
Bunları biliyormusunuz Önemli Turizm Yerleri 26 Ağustos 2012