Onbir Ayın Sultanı Nedir

'Türkçe Sözlük' forumunda Masal tarafından 1 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Onbir Ayın Sultanı Ne Demektir


  11 Ayın Sultanı Anlamı


  Geçmişten beri Ramazan Ayı'na onbir ayın sultanı denilmiştir. Yılda 12 ay vardır bunların en önemlisi Ramazan Ayı'dır bu nedenle 11 ayın sultanı olarak adlandırılır.

  Onbir Ayın Sultanı Ramazan ayı:
  Oruç ayıdır. Oruç ise, imsak vaktinden iftar vaktine kadar aç ve susuz kalmaktan ibaret bir ibadet değildir. Oruç, bütün organlarla tutulması gereken bir ibadettir. Yani, ellerin yanlış iş yapmaktan korunması, ayakların yanlış yerlere gitmekten korunması, dilin gıybet, kötü söz, boş kelâm ve kalp kırıcı ifadeler gibi orucun ruhuna ters düşecek şeylerden korunması, gözlerin haramdan korunması ve kulakların da hak ve hakikatler dışındaki seslerden korunmasıyla, yani bütün organlarla tutulursa oruçtan maksat hasıl olur.

  Onbir Ayın Sultanı Ramazan ayı: Disiplin ve nefsi terbiye ayıdır. Müslümanlara disiplin öğreten, neyi yiyip neyi yemeyeceğini, ne zaman yiyip ne zaman yemeyeceğini öğreten, en öfkeli anında bile ağzından sorumsuzca ve ulu orta sözler söylememeye alıştıran Allah'ım ben oruçluyum dedirterek nefsi dizginleten, yani nefsi terbiye ettiren aydır, Ramazan ayı. Böylece oruçlu müslüman, güzel ahlak ile süslenir, kişiliği gelişir, şahsiyeti güçlenir ve karakteri güzelleşir.

  Onbir Ayın Sultanı Ramazan ayı sabır ayıdır: Bu ayda mümin kişi en çekici ve nefse çok tatlı gelen nimetlerden sakınıyor, haramlar karşısında sabır gösteriyor, ne kadar sıkıntı ve sorun olsa sabrediyor. Bu da, orucun yeme içme gibi nimetlere karşı oruçlu olmanın ötesinde bir mana ifade eder.

  Onbir Ayın Sultanı Ramazan ayı: Zekat ve fitre ayıdır. Müslümanlar bu ayda sevabın diğer aylardakinden kat, kat fazla olduğunu bildikleri için, zekatlarını bu ayda vermeyi tercih ediyorlar. Ameller niyete göredir, Allah (c.c.) niyetlerini ve tercihlerini mübarek eylesin. Ancak bir hatırlatmayı da bu vesile ile yapmadan edemeyeceğim. O da şudur ki, Allah (c.c.) Zekat ibadetini kulları arasında sosyal dengeyi sağlamak için farz kılmıştır. Rızkı kulları arasında taksim eden Allah (c.c.) kimini fakir kılarak imtihana tabi tutmuş, kimini de zengin kılarak malının zekatını vermekle mükellef kılıp, imtihana tabi tutmuştur.