Onat KutLar Suikasti

'Tarih Bölümü' forumunda cCasT tarafından 12 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Onat KutLar
  Onat KutLar Suikasti


  [​IMG]

  Türk Yazar Sair Düsünce Adamı

  Onat Kutlar Türk edebiyatının en özgün yazarlarındandır. 1959 yılında yayınlanan İshak ile 1960 yılında Türk Dil Kurumu ödülünü kazandı. Fethi Naci'ye göre İshak dünya edebiyatında büyülü gerçekçilik akımının ilk örneklerinden biri olarak değerlendirilmelidir.

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki öğrenimini son dersinin sınavına girmeyerek bıraktı ve felsefe okumak amacıyla Paris'e gitti. Iki yıl sonra döndüğünde bir süre Doğan Kardeş Dergisi'nde çalıştı.

  1965'te Türk Sinematek Derneği'ni kuranlar arasında yer aldı. 1965-1976 yılları arasında Türkiye'ye dünya sinemasının kapılarını açan Sinematek'i yönetti. Yusuf ile Kenan Hazal ve Hakkâri'de Bir Mevsim adlı yurtdışı ve yurtiçi festivallerde çok ödüllü filmlerin senaryolarına imzasını attı. 1985'te Berlin Film Festivali'nde jüri üyeliği yaptı.

  İstanbul Film Festivali Düzenleme Kurulu'nda ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı İcra Kurulu'nda görev yaptı. 1994 yılında Fransız hükümetince verilen L'Ordre des Arts et des Lettres ödülüyle onurlandırıldı. 30 Aralık 1994'te The Marmara Otel'in pastane katına yapılan bombalı saldırı sonucunda ağır yaralandı. 11 Ocak 1995'te hayatını kaybetti.
   
Yükleniyor...