Omuz Ve Boyun Tutulması

'Sağlık Rehberi' forumunda By RiZeLi tarafından 30 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Omuz Ve Boyun Tutulması
  Omuz Ve Boyun Tutulmaları
  Omuz Ve Boyun Tutulma Nedenleri


  Boyun tutulması (tortikollis) nedir?

  Bu hastalık bir boyun sakatlığıdır. Adale spazmlarından veya doğuştan boyun adalelerin normalden kısa olmasından ileri gelmektedir. Bu sakatlık halinde kişi başını ancak bir tarafa döndürebilmekte ve normal olarak bir taraftan ötekine çevirememektedir.

  Genellikle boyunu destekleyen kasların
  aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi,
  yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastık ve kötü seyahat şartları da
  boyun tutulması yapabilmektedir. Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm
  ve tutulma çözülmektedir. “Miyofasial ağrı, Fibromiyalji , Fibrosit ve Miyozit diye de adlandırılan uzun süreli kas ağrısında, kas içersinde ağrıyı tetikleyen noktalar ve elle
  de hissedilebilen düğmecikler mevcuttur. Boyunda uzun süreli kalıcı eğriliğe tortikollis diyoruz. Klippel-Feil, Turner Sendromu gibi doğuştan sebeplerin iyi araştırılması gereklidir.

  Omuz Tutulması

  Omuz tutulması:
  Hiçbir neden yokken veya omzu aşırı çalıştırmak nedeniyle omuz ağrıyor veya iltihaplanmış olabilir. Kolu hareket ettirmemek suretiyle ağrıdan kaçınmak istediğinizde, dokular sertleşir ve omzunuz tutulur.

  Diğer Nedenler

  Burkulma ve incinme, omuzda kırık, omuzda çıkık, osteoartrit, döndürücü kılıf yırtığı, gut, yalancı gut, zatürree, dış gebelik, kolesistit.