Omuz Seyirmesi

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 23 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Omuz seyirmesi nedenleri
  Omuz neden seyirir
  Omuz seyirmesi nasıl geçer

  Nörolojik bir rahatsızlık yok ise genellikle yaygın kaygı bozukluklarında görülebilir. Çoğunlukla da önemli bir rahatsızlıkla gözlenmezler Genellikle Kişinin gündelik hayatta karşılaştıkları olaylarla ilgili olarak, engelleyemediği aşırı bir endişe ve kuruntulu beklenti (evham) içinde olması , bu hastalığın temel özelliğidir. Kadınlarda sıklıkl gözlenir. Kaygı ile kişilik özelliklerini araştıran çalışmaların çoğunda "çekingen, bağımlı, titiz özelliklerinin önemli yatkınlaştırıcı etkenler olduğu gösterilmiştir. Stres verici yaşam olayları da tetikleyici bir etkendir.

  Tiroit bezinin aşırı çalışması, kan şeker düzeyi düşüklüğü, kalp damar hastalıkları, kansızlık ta da görülebilir. Genellikle yirmi yaş civarlarında başlamaktadır ve hayat kalitesini önemli ölçüde bozmaktadır. Kimi hastalarda belirtiler ısrarlı ve yaşam boyu devam ederken, kimilerinde önemli düzelme sağlanmakta ancak stresli olay dönemlerinde alevlenmelerle seyretmektedir.

  Tedavi Hastaların bilgilendirilmesi Çay, kahve, çikolata, kola tüketiminin azaltılması Kullanılıyorsa teofilin, stimülan ve dekonjestan ilaçlarla esrar, alkol, kokain gibi maddeler kesilmelidir. İlerleyen geçmeyen durumlarda doktor kontrolünde ilaç tedavisi verilmelidir. Bazı durumlarda psikolojik tedavi gerekebilir.