Omuz Hareketlerinin Yararları

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 22 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Omuz Hareketlerini Faydaları
  Omuz Egzersizlerinin yararları


  Omuz ağrılarını günümüzde bir çok kişi çekmektedir. Bunun başlıca sebepleri hareketsiz durumlar yanlış biçimde oturmalar bilinçsiz hareketlerden doğan ağrıradır. Omuz ağrılı hastalarda genel olarak ağrının lokal bozukluktan mı yoksa sistemik bir hastalık yada başka yerden mi yansıdığını teşhis etmek ve bilmek önemli bir detaydır.
  Özellikle omuz ağrısı çeken kişilerin mesleğine, yaşam tarzına kronik hastalıklarına ve genel ruhsal durumunu dikkat edilmelidir. Genelde omuz ağrısı çekenlerin boyacı, marangoz, kaynakçı gibi veya alkolik diyabetik hastalıklarda görülür ve kan dolaşımında bozukluk olanlarda. Fakat omuz ağrılarını tedavi ederek bu durumdan kendimizi kurtarabiliriz. Omuz egzersizleri omuz ağrılarınızdan sizi kurtarır.

  Sırtüstü yatılır, Kol dirsek ve omuz 90 derecelik açıyla harekete başlanır.Sağlam elle hasta el bileği kavranır, el bileğinden yukarı kaldırılır.

  Sırtüstü yatılır.Eller baş üzerinde birleştirilir. Yukarı doğru kaldırılarak ense arkasına geçilir. Dirsekler yere yapıştırılır.


  Bir nevi mekik pozisyonu gibidir, fakat omuzlarımızdan güç alarak kalktığımız için bu egzersiz sayesinde omuzlarımız güçlenecektir.

  Omuz egzersizlerini sadece omuz ağrıları çekenler değil, omuz kası yapmak isteyenlerde uygulayabilir.