Omurilik Hasarı

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Omurilik Hasarı

  Omurilik Hasarının Tedavisindeki Gelişmeler

  Son birkaç yılda omurilik hasarlı hastalarının yaşam kalitesi, daha iyi tedavilerle ve daha detaylı rehabilitasyon ile belirgin bir şekilde ileriye götürülmüştür.

  Yaralanmadan kısa bir süre sonra hastaların rehabilitasyon programına tabi tutulmaları gerektiğinden, başlangıçtan itibaren tedavi FTR uzmanları tarafından üstlenilmektedir. FTR uzmanları, omurilik hasarlı hastaların uzun vadede hangi sorunlarla karşılaşacaklarını bildiklerinden, hastaların ilk ve temel hekimi olma görevini sürdürürler. Bunu sonucu, tedavi teknikleri ve teknolojilerde ilerlemeler olmuştur. Bu ilerlemelerin etkileri, hastaların fiziksel, duygusal, toplumsal, ve mesleki yaşamlarına yansımıştır.

  Daha İyi Teknolojiler- Birçok ilerlemeden biri, daha iyi manevra yeteneği olan ve kontrolü kolay olan hafif tekerlekli sandalyelerdir. Bunun sonucu, hastaların birçok yere daha kolay ulaşmalarıdır. Önümüzdeki yıllarda, bazı fiziksel engelleri kolay aşabilen ve basamakları çıkabilen sandalyeler üretilecektir. Sesle çalışabilen bilgisayar teknolojisi, yüksek seviyeli omurilik hasarı olan hastaların iletişim ve ev düzenini kontrol etmelerine yardım eder. Koşu bandı yardımlı yürüme de hastaların daha erken hareketlenmeleri konusunda umut verici görünmektedir. Yürümenin koşu bandında çok sayıda tekrarlanması ile, hastanın adım atma mekanizmasını tekrar öğrenebileceği ve yürüyebileceği varsayılmaktadır.

  Yeni Uyarımlar- Yeni elektriksel stimülasyon cihazları vücuda yerleştirilerek, el fonksiyonlarının bir kısmı geri kazandırılabilir. Bunun sonucu, hastaların beslenme ve yazma gibi işleri başarmaları olacaktır. Ayrıca, değişik bölgelere elektrot yerleştirmekle mesane ve barsak fonksiyonları kontrol altına alınabilir. Bu aletlerin yardımı ile bazı hastaların solunum cihazlarından kurtulma imkanı da olabilir.

  Daha İyi İlaçlar- On sene öncesine kadar, mesane ve barsak enfeksiyonları önemli sorunlara ve kayıplara yol açmaktaydı. Bu sorunların daha iyi anlaşılması ve daha etkili ilaçların kullanılması ile artık, omurilik hasarlı hastalardaki mesane enfeksiyonu ve bunun komplikasyonları diğer hasta guruplarından farklı değildir. Ayrıca, yaralanmanın hemen ardından kortikosteroid kullanımının, hasarın daha az olacağını sağladığına dair araştırmalar vardır.

  Tedavi Arayışı- Kök hücre konusundaki araştırmaların amacı, hasar görmüş sinir hücrelerinde yeni hücre üretimini sağlamaktır ve gelecek için umut vaat edici görünmektedir.