omurgasız hayvanları sıralar mısınız

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aderito tarafından 2 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


  1. omurgasız hayvanları özellikleri resimleri ile birlekte yazarsanız süper olur birde küçüklerin anlayacağı dilde bir yazı olması karşılığında çok mutlu olurum .Çünkü çoooook acil!!!!!!!!!!!

    Cevap: omurgasız hayvanları sıralar mısınız

    Omurgasızlar , bir omurgası olmayan hayvanlara verilen genel bir addır. Omurgasız olarak adlandırılan canlıların yapılarında hiçbir iskelet bulunmaz. Omurgasız hayvanların vücudunun dış kısmını örten ve destekleyen bir dış yapı bulunur.

    Omurgasız canlılar, en basit çok hücreli canlı olan Trichoplax adhaerensden itibaren başlayan metazoa aleminin altında incelenmektedir. Omurgasız hayvanlardan bazıları şunlardır; çekirge, örümcek, kelebek, sinek, solucan, ahtapot, yengeç, ıstakoz, midye, ve denizanasıdır.

    Omurgasız hayvanların kıkırdak doku ve kemik dokudan oluşan iskeletleri yoktur. Bazı omurgasız hayvanların vücutlarında iskelet görevi gören değişik yapılar vardır. Örneğin yengeçlerde bulunan sert kabuk ve böceklerdeki kitin adı verilen örtü iskelet görevi yapar. Omurgasız hayvanların bir bölümü karada bir bölümü suda yaşar. Karada yaşayan omurgasız hayvanların akciğerleri yoktur. Bu hayvanlar trake solunumu ya da deri solunumu yaparlar. Suda yaşayan omurgasız hayvanlar ise solungaçlarıyla solunum yapar.